TÜRKİYE'NİN YÜREĞİNE ATEŞ DÜŞTÜ!

Türkiye dün akşam Güneydoğu'dan gelen üzücü haberle yasa boğuldu. PKK'lı teröristlerin...

TÜRKİYE'NİN YÜREĞİNE ATEŞ DÜŞTÜ!
Türkiye dün akşam Güneydoğu'dan gelen üzücü haberle yasa boğuldu. PKK'lı teröristlerin hain saldırısında çok sayıda askerimizin şehit olduğu haberleri gelirken, şehit sayısı ile ilgili açıklamanın Genelkurmay Başkanlığı tarafından yapılacağı belirtildi, ancak şuana kadar resmi bir açıklama yapılmadı.

Önceki akşam çeşitli TV kanallarına bağlanan bazı gazeteciler ve konunun uzmanları, saldırının bilançosunun çok büyük olduğunu ve terörle mücadele tarihindeki en büyük kaybın verildiğinden endişe duyulduğunu dile getirdiler. Uluslararası haber ajansı Reuters abonelerine 16 şehit olduğu yönünde bir haber geçerken, Türk haber ajanslarının şuana kadar şehit sayısıyla ilgili bir haber geçmemeleri ise alışılmadık bir durum olarak dikkat çekiyor.

Başbakan Davutoğlu'nun programlarını yarıda keserek gece yarısı güvenlik zirvesini toplaması ve muhalefet partilerinin bugünkü tüm programlarını iptal etmeleri de, saldırının büyüklüğü ve verilen kayıplar anlamında endişelere neden oluyor.

HAKKARİ’nin Yüksekova İlçesi kırsalında, PKK’lı teröristlerin kurduğu pusunun çok sayıda askerimizin şehit olmasına neden olduğu açıklandı. Dağlıca Tabur Komutanlığı’ndan operasyona gitmek üzere ayrılan askeri iki zırhlı aracın geçişi sırasında yola döşenen yaklaşık 400 kg C4 patlayıcının patlatıldığını açıklayan TSK, hain saldırıda şehit ve yaralılar olduğunu, hava destekli operasyon başlatıldığını duyurdu.

Dün saat 15.00 sıralarında Dağlıca Tabur Komutanlığı’dan operasyona gitmek üzere ayrılan askerlerin bulunduğu iki zırhlı araç, Yeşiltaş Köyü yakınlarında PKK’lı teröristlerin bombalı saldırısına uğradı. Teröristler, daha önce yola döşedikleri patlayıcıyı askeri araçların geçişi sırasında uzaktan kumanda ile patlattı. Şehit ve yaralının olduğu saldırıdan sonra bölgede hava destekli operasyon başlatıldı. Özel birliklerin de katıldığı operasyonda teröristlerle sıcak temas kurulduğu ve çatışmaların uzun süre devam ettiği belirtildi. Çatışmalar sırasında teröristlerden de ölenlerin olduğu öne sürüldü. Bölgedeki olumsuz hava koşullarına rağmen operasyon kesintisiz sürerken, Yüksekova ve Hakkari’de hastanelerde hareketlilik yaşandığı bildiriliyor.

GENELKURMAY'DAN AÇIKLAMA!..

Dağlıca'daki saldırıyla ilgili Genelkurmay'dan şu açıklama yapıldı:

24 Temmuz 2015 tarihinde başlatılan yoğun hava harekâtı ile yurtdışındaki Bölücü Terör Örgütüne ait hedeflerin ateş altına alınması neticesinde ağır hasar ve zayiat verdirilmesini müteakip yurtiçindeki Bölücü Terör Örgütüne ait hedeflerin imhası maksadıyla operasyonlara hız verilmiştir.

Özellikle Hakkâri bölgesinde Bölücü Terör Örgütü tarafından menfez ve köprülerin tahribi ve yollara El Yapımı Patlayıcıların döşenmesi nedeniyle halkımızın ulaşım imkanları kısıtlanmıştır. Bölge halkımızın güven ve huzur içinde ulaşımına imkan vermek maksadıyla 04 Eylül 2015 tarihinden itibaren başlatılan operasyonlar dağlık alanda ve yollarda aralıksız devam etmektedir.

06 Eylül 2015 günü Dağlıca-Yüksekova yolunun ulaşıma açılması maksadıyla yürütülen operasyonda üç adet El Yapımı Patlayıcı bulunarak imha edilmiştir. Operasyonun devamında yola döşenen diğer El Yapımı Patlayıcıların patlatılması ile iki zırhlı aracımız ağır hasar görmüştür. Patlama neticesinde Kahraman silah arkadaşlarımızdan şehit ve yaralananlar olmuştur.

Bölgeye icra edilen yoğun hava harekâtı kapsamında iki adet F-16 ve iki adet F-4 ile Bölücü Terör Örgütüne ait toplam 13 hedef vurulmuştur. Yaşanan çok olumsuz hava koşullarına rağmen operasyona kararlılıkla devam edilmektedir.

Bizleri derin bir acı ve üzüntüye boğan bu menfur saldırıda hayatını kaybeden aziz şehitlerimize Allah’tan rahmet, şehitlerimizin değerli ailelerine, yakınlarına, Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarımıza ve Yüce Türk Milletine başsağlığı ve sabır, saldırıda yaralanan Kahraman silah arkadaşlarımıza acil şifalar temenni ediyoruz.

Bölgede operasyon devam etmekte olup müteakip gelişmeler hakkında bilgi verilecektir.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.