Uzarsa Maliyeti Yüksek Olur!

Bodrumlu turizmciler, Rusların en çok tatil için tercih ettiği ülkelerden Türkiye'ye yönelik uçuşların kısıtlanması uzarsa sektöre maliyetinin yüksek olacağını ifade etti.

Uzarsa Maliyeti Yüksek Olur!

İlk Rus kafilesini geçtiğimiz günlerde Milas-Bodrum Havalimanı'nda karşılayan turizmciler, Rusya'nın, "normal ve charther uçuşların 45 gün sınırlandırılması" kararını değerlendirdi.

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Bodrum Yürütme Kurulu Başkanı Yüksel Aslan, Bodrum Ticaret Odasında gazetecilere, Rusya'nın 1 Haziran'a kadar charther uçuşlarına ara vermesinin, turizm sektörü için olumsuz bir gelişme olduğunu söyledi. Yaşanan en son gelişmeyi beklemediklerini anlatan Aslan, şunları dile getirdi:

"Nisan ayının ortalarından itibaren Dalaman ve Bodrum’a yoğun bir uçuş trafiği oluşacaktı. Dün akşam Cumhurbaşkanımızın açıkladığı kararlardan sonra biz, Türkiye'deki vaka sayılarının düşeceğini, salgınla daha iyi mücadele edileceğini düşünüyoruz. Yurt dışında da bu gelişme görüldüğünde, bu karardan dönüleceğini düşünüyoruz. Şu andaki durum itibariyle iç açıcı değil çünkü baktığınız zaman turizmci bir buçuk yıldır iş yapmıyor ve 2021 sezonun bekliyordu. Kötü geçen 2020 sezonundan sonra 2021’den ümitliydi. Bu şekilde başlangıç olması tabi ki üzücü. Ama inanıyoruz ki kısa sürede işler düzelecektir, pandemide sayılar azalacaktır ve Haziran itibariyle turizmde normale döneceğiz.”

Bodrum Tanıtım Vakfı Genel Sekreteri Serkan Ceylan da turizm sektörünün salgın sürecinde zor bir süreç yaşadığını dile getirdi. Normal ve charther uçuşlarına ara verilmesinin sektörü etkileyeceğini belirten Ceylan, "Rusya pazarıyla ilgili beklentilerimiz yüksekti. Alınan bu kararı, geçici bir karar olarak değerlendirmek istiyoruz çünkü şu andaki maliyeti sektörümüz için gerçekten çok yüksek. Bu konunun devletler bazında en kısa sürede çözülerek pandemide en kısa sürede aşağı rakamlara inerek bunun açılmasını bekliyoruz. Uzaması durumunda sektöre maliyeti yüksek olur” dedi.