Varlık Barışında Son Gün

Vergide varlık barışı fırsatı için son günün 30 Haziran olduğuna işaret eden Av. Dr. Burak Aslanpınar, uygulamanın değerlendirilmesinin gerektiğini söyledi.

Varlık Barışında Son Gün

Vergi hukuku uzmanı Av. Dr. Burak Aslanpınar, varlık barışından yararlanmak için son günün 30 Haziran olduğu uyarısında bulunarak şu açıklamaları yaptı:

“Varlık barışı uygulaması için son gün 30 Haziran 2022. Varlık barışı şu şekilde yapılıyor: Türk Lirası ya da döviz, altın, menkul kıymet, sermaye piyasası araçları, Türkiye’deki gayrimenkuller beyan ediliyor. Beyanda bulunurken ve bankaya para yatırırken bazı önemli detaylar var. Onlara dikkat etmek gerekiyor. 

Uygulamanın büyük avantajı, herhangi bir ödeme yapılması gerekmediği gibi beyan edilen bu varlıklarla ilgili hiçbir şekilde vergi incelemesi, vergi tarhiyatı yapılamıyor ve dolayısıyla ceza kesilemiyor. 

Beyan internetten veya doğrudan vergi dairesine giderek yapılabiliyor. Varlıkların kayıt altına alınması ve vergi incelemesi bakımından korunma sağlanması için gerçekten önemli bir fırsat. Değerlendirilmesinde fayda var.”

Aslanpınar, Bodrum Kent TV’de yaptığı “Burak Aslanpınar ile Hukuk” programında uygulamanın ayrıntılarını da anlattı. İlgili program videosuna Bodrum Kent TV YouTube Kanalından ulaşılabilir: