Vergi Dairesi Önünde Uzun Kuyruk

Vergi yapılandırmalarının ilk taksidinin ödeme süresinin son gününde, internet üzerinden ödeme sistemi yoğunluktan dolayı kilitlenince, Bodrum Vergi Dairesi önünde uzun kuyruklar oluştu.

Vergi Dairesi Önünde Uzun Kuyruk

17 Kasım 2020 tarihinde yürürlüğe giren “Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun kapsamında borçlarını yapılandırmak isteyenler için başvuru süresi 1 Şubat 2021 tarihinde sona erdi. Başvuru yapan mükellefler, yapılandırılan borçlarını peşin ya da taksitli ödeme yönünde tercihte bulundu. Taksitli ödemede ilk taksit ve peşin ödeme için de son gün 1 Mart 2021 Pazartesi (bugün) olarak belirlendi.

Yapılandırma haklarını kaybetmemeleri için taksitli ödemeyi tercih eden mükelleflerin ilk iki taksitlerini süresinde ve tam olarak ödemeleri gerekiyor. İkinci taksit ödemelerinin süresi ise 31 Mart 2021 Çarşamba günü sona eriyor.

Ödemelerin banka kanalıyla sadece Ziraat ve Vakıfbank'a yapılabildiği yapılandırmada, kredi kartı ile interaktif vergi dairesi üzerinden ödeme yapmak isteyen vatandaşlar sistemdeki yoğunluk nedeniyle başarılı olamayınca, Vergi Dairesi önünde uzun kuyruklar oluşturdu. Vergi Dairesi önünde ödeme sırası bekleyen Esen Işık adlı vatandaş, Kent Haber’e yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Yarım satir bekliyorum. Sistem sıkıntılı, kredi kartı ile ödeme yapamıyoruz, bankalardan ödeme yapamıyoruz. Şu anda mecbur bekliyoruz. Özel bankalardan da ödeme yapılmıyor, devlet bankalarından da yapılmıyor. Bekliyoruz. Şu anda sıra ilerlemiyor, ‘sistem yok’ deniliyor. Sürenin uzayıp uzamayacağı belli değil. Akşam geç saate kadar ödeyebileceğiz mi, o da belli değil. Bekliyoruz” dedi.

Bir saattir beklediğini söyleyen başka bir vatandaş da sıranın çok yavaş ilerlediğini söyledi.