Yangına Geç Müdahale İddialarına Yanıt

Muğla Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan basın açıklamasında, dün Çırkan Mahallesi’nde çıkan yangında itfaiye ekiplerinin olaya müdahalesine yönelik doğruyu yansıtmayan beyanlarda bulunulduğu ifade edilerek “İlk ihbardan sadece 9 dakika sonra ekiplerimiz olay yerinde yangına müdahale etmiştir” denildi.

Yangına Geç Müdahale İddialarına Yanıt

Dün akşamüstü saatlerinde bir kısmı tarım arazisi olan derede çıkan yangın, korku ve paniğe neden oldu. Mahallelinin sokağa döküldüğü yangında 1 kişi hafif şekilde yaralandı, 2 minibüs zarar gördü, karaya çekilen bir sürat teknesi de yanarak kül oldu.

Çırkan Mahalle Muhtarı Coşkun Ünlü'nün sosyal medya hesabından paylaştığı Bodrum İtfaiye Grup Amirliği ekiplerinin yangın yerine geç geldiği iddiaları ile Muğla Büyükşehir Belediyesi’nce yazılı basın açıklaması yapılarak ekiplerin yoğun trafiğe rağmen ilk ihbardan 9 dakika sonra yangında müdahale ettiği vurgulandı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Bodrum ilçemizin Çırkan Mahallesi’nde dün akşamüstü saatlerinde meydana gelen yangın ile ilgili Büyükşehir Belediyemize ve itfaiye ekiplerine yönelik doğruyu yansıtmayan beyanlar hakkında kamuoyunu bilgilendirme gereği doğmuştur.

Söz konusu yangının başlamasının ardından saat 16:53’te Bodrum İtfaiye Grup Amirliği ekiplerimize ilk ihbar ulaşmıştır. Ekiplerimiz 16:54 itibariyle İtfaiye istasyonundan yangına müdahale etmek için acil çıkış yapmıştır. Saat 17:02 itibariyle yoğun trafiğe rağmen olay yerine ulaşılmıştır. Yani İtfaiye İstasyonumuza 16:53’te ulaşan ilk ihbardan sadece 9 dakika sonra ekiplerimiz olay yerinde yangına müdahale etmiştir. Tüm bu süreç resmi olarak kayıt altına alınmıştır.

Topluma karşı sorumluluk taşıyan kişilerin böyle önemli konularda gerçeği yansıtmayan bilgilerle kamuoyunu yanlış yönlendirmemesi ve canı pahasına görev yapan itfaiye ekiplerimizin emeklerini hiçe saymaması gerekmektedir.

Ayrıca gerçeği yansıtmayan sosyal medya paylaşımları üzerinden haber yapmadan önce kurumumuzu arayarak bilgilerin doğruluğunu teyit etmek isteyen, sorumluluk sahibi ve etik değerlere bağlı basın mensuplarına teşekkürü borç biliriz” denildi.