SELECT `ac`.`id`, `ac`.`banner_text`, `ac`.`banner_url`, `ac`.`hash` as `banner_hash`, `images`.`image_728x150` as `banner`, `images`.`image_default` as `image_default`, `images`.`id` as `image_id`, sum(ad_view_stat.view_count) as view_counts, `alt_banner`.`image_default` as `alt_banner`, `ac`.`kapanma_zamani`, `ac`.`gosterilmeme_suresi`, `ac`.`ad_campaign_type`, `ac`.`banner_script` FROM `ad_campaigns` as `ac` JOIN `ad_view_stat` ON `ad_view_stat`.`campaign_id`=`ac`.`id` and `view_date`="2023-02-01" JOIN `ad_customers` ON `ad_customers`.`id`=`ac`.`customer_id` and `ad_customers`.`active`=1 JOIN `images` ON `images`.`id`=`ac`.`post_image_id` LEFT JOIN `images` as `alt_banner` ON `alt_banner`.`id`=`ac`.`alternatif_banner` WHERE `ac`.`banner_size_id` = 1 AND `ac`.`start_time` <= '2023-02-01 18:36:14' and `ac`.`end_time` >= '2023-02-01 18:36:14' AND `ac`.`deleted` = 0 AND `ac`.`active` = 1 GROUP BY `ad_view_stat`.`campaign_id` ORDER BY `view_counts` ASC LIMIT 1update ad_campaigns set views=views+1 where id=453checkstat select id from ad_view_stat where view_date="2023-02-01" and view_hour=18 and campaign_id=453update ad_view_stat set view_count=view_count+1 where id=1661163

YASAĞA BİR YIL ERTELEME

Ulaştırma Bakanlığı Kara Ulaştırması Genel Müdürlüğü tarafından geçtiğimiz günlerde...

YASAĞA BİR YIL ERTELEME
Ulaştırma Bakanlığı Kara Ulaştırması Genel Müdürlüğü tarafından geçtiğimiz günlerde yayınlanan bir genelgeye göre, yılbaşından sonra hiçbir ticari araç, gerek özel yolculuk, gerekse yolcu taşıma maksadıyla şehir dışına çıkamayacak ve yolcu taşıyamayacaktı. Genelgeye göre, araç sahipleri A1 yetki belgesi aldığı takdirde ise yolcu taşımaya devam edebilecekti. Bir süre önce biz de, Kent TV ekranlarında ve Gazete Kent'te 'Plakalar Çöpe mi'' başlığıyla haberi duyurmuş, konunun önemine değinmiştik.
Ancak bu karar taksi esnafı ve Türkiye genelindeki tüm odaların tepkisine yol açmıştı. Bodrum Şoförler Odası'da bu fikirdeydi. Oda, kararın farklı açılardan taksi esnafının işlerini zora soktuğunu ve haksız rekabeti önlemek amacıyla çıkarıldığı söylense de, asıl haksız rekabetin kararın uygulanması noktasında başlayacağını düşünüyordu. Konu hakkında Bodrum Şoförler Odası ile de görüşmüş, Başkan Mehmet Güner'den bilgiler almıştık, Güner Ankara'ya Bakanlığa bizzat giderek, karara itiraz edeceğini belirtmişti.
Taksilerin şehir dışına çıkmalarına yasak getiren yönetmeliğin açıklandığı tarihten sonra olanları kısaca hatırlatmak gerekirse, araç sahipleri A1 yetki belgesi aldığı takdirde, yolcu taşımaya devam edebilecekti demiştik.
A1 Yetki Belgesi, otomobille yapılan 100 km'nin üzerindeki şehirlerarası tüm ticari yolcu taşımalarında bulunması zorunlu bir belge. A1 yetki belgesinin alınabilmesi için en az 4 araçla Ulaştırma Bakanlığı'na başvuru yapmak ve başvuru karşılığında da 10 bin YTL ödemek gerekiyordu. Bu durumda sarı renkli ticari taksileri öz mal olarak, bir kooperatif ya da şirket adına kaydettirmemiş olan taksi sahipleri tek başlarına A1 yetki belgesi alamıyorlar, Kaydettirdikleri takdirde ise, kendi adlarına kayıtlı taksileri bu vakitten sonra olamayacağından, Şoförler Odası üyelikleri de otomatik olarak siliniyordu.
Bu genelgenin bir başka tarafı ise, sarı renkli ticari taksiler dışında binek otoların da, A1 Yetki belgesi alarak, yolcu taşımacılığı yapabilmesine zemin hazırlaması. Yani, şirketi adına ya da kendi adına kayıtlı 4 adet aracı olduğunu belgeleriyle Ulaştırma Bakanlığı'na götüren herhangi bir şahıs, 10 bin YTL ödeyerek, şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapabiliyor, ayrıca bulunduğu ilin valiliğinden izin alındığı takdirde, ticari taksiler gibi çalışıp, şehir içinde de yolcu taşıyabiliyor.
Bugün alınan bir habere göre ise Ulaştırma Bakanlığı taksilerin şehir dışına çıkma yasağına bir yıl erteleme getirdi. Konuyla ilgili Bodrum Şoförler Odası başkanı Mehmet Güner'le tekrar konuştuk. Güner, karar çıktıktan sonra Ankara'ya ziyaretlerde bulunduklarını Şoförler Odası Federasyonu başkanı Derviş Günday, Kara Ulaştırması Genel Müdürü ve Ulaştırma Bakanı ile görüştüklerini söyledi. Görüşmeler sonucunda ticari taksilerin A1 Yetki Belgesi olmadan şehir dışına çıkmalarına yasak getiren yönetmeliğin 1 yıllığına ertelendiğini belirten Mehmet Güner, binek otoların A1 yetki belgesi alma zorunluluklarının ise aynen devam ettiğini söyledi.Güner ayrıca, şimdiye kadar 13 kişinin Bakanlığa, bu belge için başvuruda bulunduğunu da ifade etti.