Yüksel Güner, Oasis Sanat Galerisi'nde...

Birçok değerli sanatçıyı bünyesinde ağırlayarak Bodrumlularla buluşturan Oasis Sanat Galerisi, varoluş ve sürekliliğini, sanatçı ve sanatseverlerin ilgisiyle buluşturmaya devam ediyor.

Yüksel Güner, Oasis Sanat Galerisi'nde...
Oasis Sanat Galerisi’ne, 62 yıllık sanat geçmişi ile Yüksel Güner konuk oluyor

Birçok değerli sanatçıyı bünyesinde ağırlayarak Bodrumlularla buluşturan Oasis Sanat Galerisi, varoluş ve sürekliliğini, sanatçı ve sanatseverlerin ilgisiyle buluşturmaya devam ediyor.

Oasis Sanat Galerisi’ne, 62 yıllık sanat geçmişi ile Yüksel Güner konuk oluyor. Seramik sanatını, "Sonu gelmeyen olanakları önümüze serebilen ve doğanın en önemli unsuru olan toprak, su ve ateş üçlüsünü bir araya getiren ender bir sanat" olarak tanımlayan Yüksel Güner’in geçmişten günümüze kadar yapmış olduğu eserlerinin sergileneceği Seramik Sergisi, 18 Haziran Salı günü saat 18.00'de başlayacak kokteyl ile açılacak ve 5 Temmuz 2019 tarihine kadar, pazartesi hariç her gün 11.00 -19.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek. Sergi kapsamında Yüksel Güner’in 28 Haziran Cuma günü Saat:17.00’de "Seramik Sanatı" üzerine söyleşisi gerçekleşecek.

YÜKSEL GÜNER KİMDİR?

Tatbiki Güzel Sanatlar Fakültesi, Seramik Bölümü 1961 yılı ilk mezunlarındandır. Üniversite son sınıf öğrencisiyken Yıldız Porselen Fabrikası’nda, mezun olduğu yıl ise Çanakkale Seramik Fabrikası’nda çalıştı. 1964 yılında şimdiki Kalebodur Fabrikaları’nın başlangıcı olan Yer Karoları Fabrikası’nın kuruluşunu ve işletmesini üstlendi. 1966 yılında Eczacıbaşı Genel Müdürlük ve Holding’deki otuzbeş yıl süren üst düzey yöneticilik görevlerinden ayrılıp, 2000 yılında emekli oldu. Seramik Üreticileri Birliği Genel Sekreterliğini yürüttü. İstanbul üniversitesi bünyesindeki Seramik Meslek Yüksek Okulu’nun kuruluşunda yer aldı. İstanbul Teknik Üniversitesi’nin Metalurji Fakültesi ve Mimarlık Fakültesi Endüstriyel Tasarım Bülümü’nde ondörtyıl öğretim görevlisi olarak çalıştı. Sanatçının, üniversitelerde halen ders kitabı olarak okutulan "SERAMİK" ve kendi yaşam öyküsü ile görüşlerini yazdığı "FARKINDA MISINIZ" adlı kitapları bulunmaktadır. 

Emekli olduktan sonra Bodrum’un Gümüşlük beldesine taşındı. Aynı okuldan mezun olan eşi Türkan Güner ile "KERAMOS SANAT EVİ" adı ile yaklaşık altıyüzelli yapıtın sergilendiği galeri müzelerini kurdular. Sanatçının, çoğunluğu Bodrum’da olmak üzere İstanbul, Ankara ve İzmir’de açtığı yirmibir kişisel ve katıldığı kırk bir karma sergisi bulunmaktadır. Yüksel Güner altmışiki yıllık sanat geçmişi ile çalışmalarını Keramos Sanat Evi’nde sürdürmektedir. Gümüşlük Çevre Koruma ve Bodrum Sanat ve Kültür Derneği’nde başkanlıklarda bulunmuştur.