Yüzlerce Tatilci Bagaj Mağduru Oldu!

Almanya’daki havalimanlarında yaşanan personel sıkıntısı nedeniyle Türkiye’ye gelen tatilcilerin valizleri, Almanya’da kaldı. Kendileri gelip eşyaları Almanya’da kalan tatilciler, büyük mağduriyet yaşıyor. Tatilleri zehir olan gurbetçiler, günler geçmesine rağmen valizlerine ulaşamıyor.

Yüzlerce Tatilci Bagaj Mağduru Oldu!

Pandemi döneminde uçuşların azalmasıyla personel sayısında eksiltmelere giden Avrupa'daki birçok havalimanında, uçuşların yeniden artmasıyla personel açığı ortaya çıktı. Personel eksikliği sebebiyle, Almanya'dan Türkiye’ye gelen bazı tatilcilerin valizleri uçağa yüklenmedi. Türkiye’de uçaktan inip valizlerini almak için bekleyen yolcular, valizlerinin Almanya’da kaldığını öğrenince büyük şok yaşadı. 

TATİL İÇİN GETİRDİKLERİ PARAYI HARCAMAK ZORUNDA KALDILAR

Bodrum’daki otellerine giriş yapan tatilciler, yetkilileri defalarca aramalarına rağmen valizlerinin nerede olduğunu bir türlü öğrenemedi. Tatil için ayırdıkları parayı, valizleri gelmediği için eşya almak için harcamak zorunda kalan tatilcilerin bazıları erken dönüş yapmayı planlıyor. 

Personel sıkıntısı nedeniyle Almanya’da binlerce tatilcinin valizinin Almanya’da kaldığı öğrenildi. 

UÇAKTAKİ 186 BAGAJIN SADECE 30 TANESİ GELDİ

Eşi ve bir buçuk yaşındaki çocuğu ile 16 Temmuz günü Bodrum’a tatile gelen Özgün Gürbüz, Münih Havalimanı’ndan uçağa bindiklerini ve Bodrum’a geldiklerinde valizlerinin Almanya’da kaldığını öğrenince büyük şok yaşadıklarını ifade ederek şöyle dedi:

“Yaklaşık bir buçuk saat uçağımızın rötarlı kalkacağı söylendi. Rötarlı kalmasının sebebinin bagajlarda problem olduğunu, bagajların yüklenmesinin beklendiği söylendi. Ondan sonra kabin ekibi ‘artık uçaklara bagajlarınız yüklendi, kalkıyoruz’ diye bir bilgi verdi bize. Bodrum Havaalanı’nda bagaj alımını beklerken oradan bir yetkili gelip, bagajların yüklenmediğini, Münih’te kaldığını belirterek bir form doldurmak için bizi büroya çağırdı. Yaklaşık 186 tane bagajın sadece 30 ya da 36 tanesinin geldiği bilgisi verildi. Bir uçak dolusu insanın bagajları gelmedi. Biz de dolayısıyla 2 saat orada bekledik, ondan sonra otele geçtik. Ben sadece bir tane çantayla geldim buraya onda da çocuğumun kişisel eşyaları vardı. Kişisel eşyalarından kastım, iki tane tişörtü. 2 tane alt değiştirme bezi. Sadece uçakta kullanmak için bir mama vardı, başka hiçbir şeyimiz yoktu. Bizim kıyafetlerimiz, ilaçlarımız, çocuğumun ilaçları, eşimin ilaçları. Burada temin edemeyeceğimiz şeyler hep Münih’te kaldı. Nedeni soruyoruz, kimse anlatmıyor, kimseye ulaşamıyoruz.”

“AVUKATLARIMIZ DAVA AÇIYOR”

Yaşadıkları sorunla ilgili adli süreç başlatacaklarını dile getiren Gürbüz, Almanya’da binlerce valizin havalimanlarında kaldığını dile getirerek sözlerini şöyle sürdürdü:

"Avukatlarımız bununla ilgili dava açıyorlar ama bunun maddi bir karşılığı yok. Senede bir kere tatile geliyoruz ve böyle bir sorunla karşılaşıyoruz. Bunu yaşayan sadece biz değiliz. Haziran ayından beri Almanya havalimanlarında aynı sorun var. Frankfurt havalimanında şu anda 20 bin valiz birikmiş durumda, gönderilmiyor. 7 bin tane Münih havalaanında var. Düsseldorf havaalanında var. Almanya’daki personel yetersizliğinden kaynaklı. Bu bagajları taşıyan taşeron bir firma, yüklenici bir firma. Ayrı bir firma. Almanya havaalanlarından sorumlu. Onlardaki personel sıkıntısında kaynaklı bir sorun. Ben bunu bir aydır, bir buçuk aydır Almanya’daki haber sitelerinden duyuyordum ama başımıza geleceğini tahmin edemezdim. 6 günü otelde olmak üzere 12 günlük bir tatil planlamıştık. 4’üncü gün otel rezervasyonunu iptal ediyoruz. Almanya’ya dönmeye karar verdik. Şu anda tatil için bir keyfimiz de kalmadı. İnanın moralimiz de kalmadı.”

“ÇOCUĞUM AÇ KALDI”

Sadece çantalarının yerini öğrenmek istediğini dile getiren Hilal Duran Gürbüz de şu ifadeleri kullandı:

“Yanımda çocuğum var. Çocuğum aç kaldı, bütün hijyenik malzemeleri, maması, eşyaları, kullanması gereken kremleri her şey çantalarımızda kaldı. Bu şekilde otelimize geldik, yanımızda hiçbir eşyamız yok. Hiç kimse sorumluluk almıyor. Yani ben hiçbir şey istemiyorum. Ben kendi eşyalarımı istiyorum. Benim çantalarım nerede? Çocuğumun eşyaları, malzemeleri nerede? Bana eşyalarım nerede olduğu söylensin, gidelim alalım. Başka bir şey istemiyoruz. Benim çantalarım nerede?”

Almanya’dan Bodrum’a gelen Hasan Buttanri de “Hala bavullarımız ortada yok, Münih havalimanını arıyoruz bir bilgi vermiyorlar. Ne yapacağımızı bilmiyoruz artık. Yanımızda 5 aylık çocuk var. İçinde maması, ilaçları var. Lütfen bize bir yardımcı olun. Bavullarımızın nerede olduğunu öğrenin.” şeklinde konuştu. 

 

Muhabir: Hamdi Yörür