23°
Hava Durumu
Hissedilen : 23.7°
Gorus Mesafesi : N/A
Basinc : 1014 hPa
Ruzgar : 5.0 Km/S - Bati
Nem : 59%
canlı izle
STRESi BASKILAYAN BESİNLER
15/04/2015

Günümüzde hepimizi fazlasıyla etkileyen, birçok hastalığı beraberinde getiren stresi kontrol altına almakta zorlanıyoruz. Beslenmenin stresle olan ilişkisini incelediğimizde bazı hormonların etkisiyle iştah ve stresin artabileceğini veya azalabileceğini görüyoruz. Stresi azaltan besinlere günlük beslenme planınızda yer vererek başarı sağlayabilirsiniz.

Yabanmersini içeriğindeki antioksidanlar sayesinde hem sağlığımıza faydalı hem de diyetimizde kan şekeri dengesi sağlamada çok etkilidir. Yabanmersininin bir diğer özelliği de stresi azaltmada faydalı olmasıdır. Günlük beslenmenizde 1 avuç yabanmersini bir porsiyon meyve ile yer değiştirerek kullanılabilir.

Kabak çekirdeği kalori bakımından oldukça zengindir. Ayn zamanda diğer yağlı tohumlar gibi magnezyumdan da zengindir. Magnezyum mutluluğu artıran ve stresi baskılayan bir mineral olduğu için gün içindeki kuruyemiş hakkınızı bazen kabak çekirdeğinden yana kullanabilirsiniz. Kaju da aynı şekilde içeriğindeki çinko minerali sayesinde stresi baskılayan bir kuruyemiş çeşididir. Fıstık da kan basıncını düşürücü etkisiyle rahatlatan kuruyemişlerden biridir.

Hindi proteinden zengin günlük beslenme programımızda rahatlıkla kullanabileceğimiz bir besindir. Birçok vitamin ve mineral ihtiva eden hindiyi ızgara ya da haşlama olarak tüketebilirsiniz. İçerdiği triptofan sayesinde uyku verici özelliği vardır. Rahatlatıcı özelliğinin yanısıra serotonin yapımını artıran özelliği ile mutluluk hissinizi artırır ve stresi baskılar.

Ispanak içeriğindeki folat sayesinde dopamini etkileyerek stresi baskılayan bir sebze çeşididir. Diyet programınızda da sıklıkla kullanabileceğimiz bir sebze olmakla beraber kandaki ürik asidi seviyesi yüksek olan kişiler dikkatli kullanmalıdır.

Süt ve yoğurt da günlük beslenmemizin temelinde olan kalsiyum desteği ile sağlığımıza katkıda bulunan besinlerdir. Panik atak rahatsızlığı yaşayan kişilerin düzenli süt tüketimi mutluluk verir ve stresi baskılar. D vitamini özelliği ile bunu sağlayabilen süt yanında 1 meyve ile beraber tüketildiğinde de kan şekeri dengesi sağlayarak zayıflamanıza katkıda bulunur. Yoğurt ise probiotiklerden oldukça zengindir. Bağırsaklarda oluşabilecek gaz vb rahatsızlıkları önleyerek rahatlatır.

Yulaf son dönem beslenme planlarında sıklıkla duyduğumuz bir karbonhidrattır. Uzun süre tokluk hissi vererek ve kan şekerini dengeleyerek kahvaltılık yoğurtlarda ya da omlette kullanabilen bir besindir. Serotonin salgısını uyararak mutluluk veren bir besin olması nedeniyle stresi baskılamak için kullanılabilir.

Somon da balık çeşitleri içinde omegadan zengin ve lezzetlidir. Bu nedenle sıklıkla diyette kullanılabilir. Antiinflamatuar etkisinden dolayı somon da yine stresi baskılayan ve mutluluk veren bir protein çeşididir.

Avokado ve bitter çikolatanın da günlük hayatımızda olmasında fayda var. Zayıflama diyetinde fazlaca kullandığımız avokado yağ desteği sağlar ve salatalara tat katar. Bitter çikolata ise kan basıncını düşürücü etkisiyle hem kalp sağlığınıza faydalı bir çikolata türüdür hem de serotonın salgısı ile mutluluk verecektir.

Siz de listeden seçip stresli zamanlarınızda bu besinleri beslenmenize ekleyerek deneyebilirsiniz.

Mutlu günler...

Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?lyk
Yorum
Yazaryn Di?er Yazylary
Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Ahmet Karataş
Deniz Poyraz
Orhan Beşiroğlu
Dr. Sıla Özdemir
Berna Aysu
www.kenttv.net © 2000 - 2018 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30