1980'DEN BUGÜNE 30. SANAT YILINDA

İllustratör-ressam Mine Burak'ın "Bodrum'da Kültürel Dönüşümün Fiziksel Kurgusu"...

1980'DEN BUGÜNE 30. SANAT YILINDA
İllustratör-ressam Mine Burak'ın "Bodrum'da Kültürel Dönüşümün Fiziksel Kurgusu" isimli sergisinin açılışı 6 temmuz günü saat 19:00'da Marina vista'da gerçekleşecek.

ilk sergisini 1982 yılında açan, eserlerinde Bodrum Evleri'ni anlatan Burak sergisi hakkında şunları söyledi:

"Marina Vista’daki açacağım sergiyle özellikle Bodrum’daki bu kentsel dönüşüm ile birlikte meydana gelen kültürel dönüşümün yarattığı fiziksel değişimlerden bahsetmek istiyorum. Çünkü Bodrum bir yarım ada ve burada farklı farklı, herkesin dışarıdan getirdiği bir kültür var ve bu kültür ile buradaki yerel kültürle maalesef çakışıyor. Bunun neticesinden en çok etkilenen de yerel mimari, benim de sanatçı olarak bu yerel mimari değişimi eserlerime yansıdı" dedi.

Enstalasyonun amacından da bahseden Burak, şöyle konuştu:

"Zaten bu sergide de, bir enstalasyon sergisi, resim sergisi değil. Enstalasyonun amacı da farklı çizim aktörlerini kullanarak onlarla değişik bir sanat eseri yaratmak ve daha çok dile getirilmesinde kolaylık sağlamaktır. Enstalasyon anlatımı daha kolay bir yaklaşımdır. Bunun da bu çağdaş görüşle birlikte kullanacağı modüllerde, ahşap modüllerde, Bodrum’un mavi derinliklerde kaybolan beyaz evlerini göreceğiz."

Bodrum evlerinin yok olmaya yüz tuttuğunun altını çizen Burak, Kimsenin Bodrum evlerinin farkında olmadığını ve Bodrum'daki mimarinin de yeni akımlara uyarak yerel mimarinin göz ardı edildiğini belirterek, 6 Temmuz'da açacağı sergiyle bunda bir farkındalık yaratmayı hedeflediğini de kaydetti.