2. ETAP MÜCADELESİ TAMAMLANDI

Era Bodrum Yelken Kulübü tarafından düzenlenen Otokar Tırhandil Cup 2018 Kış Trofesi...

2. ETAP MÜCADELESİ TAMAMLANDI
Era Bodrum Yelken Kulübü tarafından düzenlenen Otokar Tırhandil Cup 2018 Kış Trofesi II. Etap mücadelesi tamamlandı. Pazar akşamı Aralık ayında yapılan I. Etap Yarışları’nın ödül töreni gerçekleştirildi.

Toplamda 11 teknenin mücadele ettiği II. Etabın ilk gün yarışları Bodrum açıklarında etkili olan kuvvetli rüzgar nedeniyle yapılamadı. İkinci gün yarışlarında yelken açan sporcular, toplamda 17 millik mücadeleye katıldı. Bu etapta "Cocotte" isimli ekip birinci oldu.

Akşam saatlerinde ise Bodrum Belediyesi’nin ev sahipliğinde TRAFO Kafe’de yemekli Aralık ayında yapılan I. Etap Yarışları’nın ödül töreni düzenlendi. Etapta birinci olan "Gargantua", ikinci olan "Alice" ve üçüncü olan"Bastarda" isimli teknenin ekiplerine kupaları verildi.

Törende bir konuşma yapan Tirhandil Cup Organizasyon Komitesi Başkanı Erdem Ağan, yarışmacılara, hakemlere ve organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür etti.

Aksona Mehmet olarak bilinen son Süngerci Mehmet Baş, ilçeye özgü olarak bilinen tırhandiller hakkında konuştu. Mehmet Baş şöyle dedi:

“Yarışa katılan herkese gelmiş geçmiş tüm Bodrum denizcileri adına teşekkür ediyorum. Çünkü tırhandil yarışı olması çok önemli. Burada yüzyıllardır sünger avcıları vardı. 21. Yüzyılda bunun yok etme becerisi gösteren şanlı bürokrasiyi de saygıyla selamlıyorum. Tırhandiller geniş karnı ve manevra kabiliyetinden dolayı süngercilerin tercih sebebiydi. Antik çağlardan günümüze yansımış muhteşem bir dizayn. Tirhandil, Köroğlu'nun dillere destan efsane kır atının denize yansımış versiyonudur” dedi.

Aksona Mehmet’in konuşması yoğun alkış aldı. Tırhandil Cup 2018 Kış Trofesi II. Etap mücadelesinde dereceye girenlere ödülleri 17-18 Şubat'ta yapılacak 3. ayak yarışlarının ardından verilecek.