2019’un Ardından Bodrum

Bir yılı daha geride bıraktığımız Bodrum’da 2019 yılında yaşanan olayları kısaca gözden geçirmekte yarar var diye düşünüyorum.

2019’un Ardından Bodrum

Yeni gelen yılın tüm insanlar için daha huzurlu, daha sağlıklı, daha mutlu, kısacası daha yaşanır olabilmesi için geçmiş yıllarda yaşanmış olumsuzluklardan ders almak, varsa olumlu gelişmeleri sürdürmek gerekir.

Kuşkusuz küresel ortamda Bodrum’u dünyada ve ülkede yaşananlardan bağımsız ele almak pek gerçekçi olmasa da her coğrafyanın kendine özgü sosyal, ekonomik, kültürel özelliklerinden kaynaklı farklılıkları vardır.

Bodrum da doğal yapısı, sosyal ve kültürel dokusu, sanatsal zenginlikleri ve zengin insan potansiyeliyle, ülkemizin ve hatta dünyanın en gözde yerlerinden biridir.
Ancak gerek iktidara muhalif yerel yönetimleri, gerekse entelektüel birikimi yüksek nüfus yoğunluğu ve çevreye, doğaya duyarlı sivil toplumcu yapısıyla Bodrum; genel bütçeden gerekli desteği, yeterli hizmeti alamamıştır.

Bu konuda hükümetin yanlı uygulamaları etkin olsa da uzun yıllar yerel yönetimlerin uyumsuzluğu, anlamsız çekişmesinin de rolü büyüktür.

Yeni başkan Ahmet Aras’ın başlattığı hizmet ataklarına rağmen hala alt yapı sorunlarının çözülemediğini, arıtma, çöp, ulaşım, trafik, imar yolsuzlukları gibi yaşamsal öneme sahip projelerin beklenen düzeyde gerçekleştirilemediğini kabul etmek durumdayız.

Her şeye rağmen Bodrum için umutlarımızı, beklentilerimizi güncellemek, hayata geçirilmesi için çaba göstermek zorundayız.

Ekonomik açıdan baktığımızda;

Geçtiğimiz yılın iş insanları ve esnaf için bir hayal kırıklığı olduğunu, turizmde beklenen hedeflere ulaşılamadığını Bodrum’da bulunan herkes yaşayarak görmüştür.

Siyaseten değerlendirdiğimizde;

Ülkemiz için yaşamsal öneme sahip yerel seçimler yapıldı.

İlginçtir Türkiye’nin önemli kentlerinde iktidar partisi oy kaybına uğrasa, muhalefet; kimi yerlerde uygulanan başarılı ittifak sonucunda önemli mevziler elde etse de, Bodrum’da aynı başarının gösterildiğini söylemek pek mümkün değil.

Yeni yılda siyasetin daha da renkli geçeceğini tahmin ediyorum.

AK Parti içerisinden kopmalarla kurulan iki yeni parti ve iddialı söylemlerle siyaset sahnesinde kendisine yer açmaya çalışan Yeniden Refah Partisi öyle sanıyorum Bodrum’da da örgütlerini kurmak için çalışmalara başlayacaktır.

AK Parti ve MHP Bodrum örgütlerini yenileme; İYİ Parti örgütlenmesini tamamlama çabası içinde olacak gibi görünüyor.

Önümüzdeki yıl içerisinde siyaset sahnesinde yeni yüzler, yeni partiler ve yeni mevzilenmelere tanık olacağız gibi.

Üstelik ekonomik ve siyasal anlamda hareket alanı daralan Cumhur ittifakı ve özellikle de AK Parti’nin bir erken seçim hazırlığı içinde olması da ihtimal dahilinde olunca 2020 yılında bizleri çok daha renkli bir siyasi ortam bekliyor olacak.

Yeni yılda Bodrum Belediyesinin yapacağı hizmetlerle ilgili önceliklerini yeniden güncellemesi, mümkün olduğunca beklentileri bir anlamda gerçekçi değerlere çekmesinde yarar var diye düşünüyorum.

Öte yandan geldiği günden itibaren Başkan Aras’ın belediyede başlattığı kurumsallaşma hamlesine devam etmesi, yönetimde uyum sağlanması öyle sanıyorum en az yapılması beklenen hizmetler kadar önem taşımaktadır.

Daha önce de değişik zamanlarda dikkat çekmeye çalıştığımız; yöneticilerin bir orkestranın elemanları gibi aynı notaları çalması, müziğin ritmi açısından önemlidir. 
Aksi halde her biri ayrı telden çaldığında ortaya müzikten çok gürültü kirliliği çıkar.

Başkan Aras’ın bu konuyu dikkate alacağına inanıyorum.

Yoksa bugün var olan olumsuz algı her geçen gün büyüyerek çoğalır ve bu durumdan en çok da Başkan Aras ve dolayısıyla Bodrum zarar görür.

2019’un dikkat çeken bir başka yanı da asayiş olaylarındaki artış oldu.

Birçoğu ekonomik nedenlere dayalı intiharlar ve cinayetlerin artması Bodrum gibi geçmişte bir huzur ve hoşgörü kentine yakışmıyor.

Bir kez daha yinelemekte yarar var.

Bodrum’da yaşamak ayrıcalıktır ve ne yazık ki, başka Bodrum yok.

Bu kentte yaşayan herkesin bu bilinç ve duygularla Bodrum’a sahip çıkması, yapılacak çalışmalara destek olması gerekir.

Yeni yılın tüm Bodrum halkına sağlık, mutluluk ve barış getirmesi dileğiyle…