30 Bin Dolara Tesbih!..

Bingöl'de bulunan gök taşını 6,5 ayda tesbihe çeviren usta, dünyada bir örneği daha olmayan tesbihi 30 bin dolara satıyor.

30 Bin Dolara Tesbih!..

Kehribar, Oltu, gümüş, altın ve değerli taşlardan yapılan tesbihlerin yanı sıra meteor taşından da tesbih yapıldı. 2015 yılında Bingöl'ün Sarıçiçek köyüne düşen göktaşını satın alan tesbih ustası İsmail Ergün meteor taşını 6 ülkeye gönderdi. Hindistan'da işlenebilen taştan yapılan tesbih 3 yıldır alıcısını bekliyor.

6 ÜLKE GEZDİ, HİNDİSTAN'DA İŞLENDİ

Devlet sanatçısı, hattat ustası, koleksiyon tesbihi üreticisi İsmail Ergün, Bingöl'e giderek bir göktaşı satın aldı. Aldığı taşın meteor olduğuna dair MTA'dan olur alan Ergün, atölyesinde taşı işlemeye çalıştı. Oldukça sert yapısı nedeniyle meteoru bir türlü işleyemeyen Ergün, taşı 6 ülkeye göndererek tesbihe çevirmeye çalıştı. En son Hindistan'a gönderilen taş bir elmas işleme atölyesinde tesbihe çevrilebildi. 6,5 ay boyunca ince ince dokuyarak göktaşını tesbih yapan Ergün, tesbihi 30 bin dolara satışa çıkardı. Sıfır bir araba fiyatında olan göktaşı tesbihi ise 3 yıldır alıcısını bekliyor. Dünyada sadece 1 adet bulunan tesbihi görmek isteyenler, sanatçı İsmail Ergün'ü ziyaret ediyor.

TESBİHİN FİYATI 30 BİN DOLAR

Meteordan yapılan tesbihin eşsiz olduğunu ifade eden Ergün, "Tesbihin fiyatı 30 bin dolar, satmayı düşünüyoruz ve talihlisini bekliyoruz. Güzel bir tesbih, halen popülerliğini koruyor. Bunun gibi bir çalışma henüz daha yapılmadı dünyada. Göktaşından hiç kimse teşbih yapmadı. Göktaşını işleyip tesbih yapmak zaten çok zordur" şeklinde konuştu.

Ergün, taşın işlenebilmek için 6 ülke gezdiğini aktararak, "Bingöl'e düşen bir göktaşıydı. Biz Bingöl'den temin ettik bu taşı. Kolay işleyebiliriz diye düşünmüştük. Bizim kendi atölyemiz var taşları işleyebiliyoruz. Fakat biz bu taşı işleyemedik. Çok uzun uğraşlar sonucunda başarılı olamadık. Taşı yurt dışına gönderdik. 6 ülkeyi gezdi taş, en son Hindistan'da bir atölyede işleyebildik taşı. Hindistan'da elmas atölyeleri var, orada işlenebiliyor, teknolojileri bu konuda çok ilerde. Bir takım işlemlerini Malezya'da gerçekleştirdik. Türkiye'de atölyemizde ince işlerini kendimiz yaptık. Dizilimini ve altından imame ve püsküllerini biz tasarlayıp yaptık. 6,5 ay sonunda tesbih ortaya çıkabildi. Uzun bir süreç oldu ama değdi ve çok güzel bir tesbih oldu. Güzel bir koleksiyon, tesbih koleksiyoncuları için nadide bir eser ortaya çıktı" dedi.