45 Gün Sonra Bodrum'a Tekrar Geldi!

Koronavirüs salgını ile mücadelede sokağa çıkma ve seyahat yasaklarının kaldırılmasının ardından Türkiye'deki vaka sayısı yeniden binin üzerine çıkmaya başladı. Sağlık Bakanı Koca'nın dün 'hedeften uzaklaşıyoruz' uyarısıyla paylaştığı coronavirüs tablosuna göre vaka sayısı bin 500 bandını aştı. Vaka sayısındaki artış sonrası 6 il valisinden uyarı geldi. Bodrum'da da 45 günlük aranın ardından, virüs testi pozitif çıkan 6 vaka tespit edildi.

45 Gün Sonra Bodrum'a Tekrar Geldi!

Bodrum'da Nisan sonlarında sıfıra inen pozitif vaka sayısı, 45 gün sonra dışarıdan gelen 2 ailedeki 6 kişide virüs testinin pozitif çıkmasıyla mücadelenin yeniden başlamasına neden oldu. Testleri pozitif çıkan vatandaşlar evlerinde izolasyona alındı. Şehir efsanelerinin aksine Bodrum'daki hastanelerde testi pozitif olarak tedavi altında olan hasta bulunmadığı öğrenildi. Öte yandan Bodrum'a gelen insan sayısındaki artış nedeniyle, tedbirlere dikkat edilmediği takdirde vaka sayısının artma riskinin büyük olduğuna dikkat çekiliyor. 

Testleri pozitif çıkan ailelerden birinin yaşadıkları İstanbul'dan özel araçlarıyla geçtiğimiz günlerde Bodrum'a geldikleri ve ilçeye geldikten birkaç gün sonra hastalık belirtileri göstermeleri üzerine yapılan testlerinin pozitif çıktığı öğrenildi. 3 bireyli diğer ailenin de seyahat yasaklarının kalkmasının ardından Güneydoğu'daki illerden birinden Bodrum'a geldikleri bilgisi edinildi. Her iki aile üyelerinin tedavilerinin evlerinde devam edildiği ve sağlık durumlarının şu an itibariyle iyi olduğu da edinilen bilgiler arasında.

HEDEFTEN UZAKLAŞIYORUZ!..

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın 'hedeften uzaklaşıyoruz' uyarısıyla paylaştığı coronavirüs tablosunda vaka sayısındaki artış dikkat çekiyor. Yetkililer ve bilim insanlarının vatandaşları maske takmaları, sosyal mesafeye ve el hijyenine dikkat etmeleri konusundaki ısrarlı uyarılarına rağmen son iki haftadır özellikle büyükşehirlerde bazı vatandaşların toplu taşıma araçlarında bile maske takmadığı görülüyor. Yetkililer "Rakamlar bu hızla giderse kriz olma ihtimali var. Maske, sosyal mesafe ve hijyen kurallarına dikkat edelim" uyarılarını tekrarlıyor.

1 Haziran itibarıyla başlayan normalleşme sürecinin ardından, 12 Haziran günü Türkiye’deki günlük vaka sayısı 30 Mayıs’tan bu yana ilk kez binin üzerine çıkmıştı. Önceki gün 1459 olan vaka sayısı dün 1562'ye yükseldi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, verilere ilişkin, "İyileşen hasta sayımız yeni vaka sayısının altına düştü. Yoğun bakıma ve solunum cihazına ihtiyaç artıyor: Hedeften uzaklaşıyoruz. En zayıf noktamız, Tedbirsiz iyimserlik. Tedbirli iyimser olalım. Kontrollü Sosyal Hayat dönemine yarın tam olarak geçelim" değerlendirmesinde bulundu.

VAKİTLİCE EVİMİZE DÖNELİM

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, vatandaşların koronavirüsten korunabilmeyi evlerine de borçlu olduğunu belirterek, "Dışarıda yeterinden fazla kalmak yerine vakitlice evimize dönelim" dedi. Bakan Koca, sosyal paylaşım sitesi Twitter'dan yaptığı açıklamada, "Genç yaşlı, büyük küçük hepimiz, kimi sınırlamalar hariç artık ne zaman istersek dışarıdayız. Fakat kısıt kalktı, yaz geldi diye evimiz gözden düşmesin. Kendimizi virüsten koruyabilmiş olmayı evimize de borçluyuz. Dışarıda yeterinden fazla kalmak yerine vakitlice evimize dönelim" ifadesini kullandı.