5 Oyuncu İle Yollar Ayrıldı...

Bodrum Şehir Tiyatrosu'nda Genel Sanat Yönetmeni Filiz Çevik ile görüş ayrılıkları yaşayan 5 oyuncunun işine son verildiği öğrenildi. Konuyla ilgili açıklama yapan Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, "Bu iş çocuk oyuncağı değil, Biz bu işe ciddi bir emek harcıyoruz. Bu harekete karşı kayıtsız kalamazdım." dedi.

5 Oyuncu İle Yollar Ayrıldı...

Genel Sanat Yönetmenliği’ni Filiz Çevik’in yaptığı Bodrum Şehir Tiyatroları'nda, ünlü tiyatrocu Levent Tülek’in yazdığı, Ali Şahin’in yönettiği yeni sezon oyunu ‘Limonata’ üç kez sahnelenmesinin ardından repertuvardan çıkarıldı. Oyunun repertuardan çıkarılmasının, Genel Sanat Yönetmeni Filiz Çevik ile bazı oyuncular arasındaki problemlerden kaynaklandığı ortaya çıktı. Bodrum Şehir Tiyatroları, yaşanan sorunlar üzerine Ali Şahin, Duygu Şen Benveniste, Barış Hayta, Yerkan Kahraman ve Sinem Kurt ile yollarını ayırdı.

Birgün'de bugün yayınlanan habere göre, gazeteye konuşan oyuncular Duygu Şen Benveniste ve Barış Hayta, Genel Sanat Yönetmeni Filiz Çevik'in kendilerine “tiyatronun askeri disiplinle yönetileceğini” söylemesi üzerine bunu kabul etmediklerini, önce istifaya zorlandıklarını ardından da işten çıkarıldıklarını iddia ettiler. 

Oyuncu Barış Hayta, “Beni en çok rahatsız eden şey bir tiyatro ahlakı neye yetmiyor da askeri disipline ihtiyaç duyuyorsunuz? Tiyatro disiplininin ne kadarını uyguladınız da böyle bir yönteme gidiyorsunuz? Her zaman sanata ve sanatçıya destek verilmesi gerektiğini söyleyen başkanımız, kurumla ilgili sıkıntılarımız var dediğimizde bize sorunun kendisini çözüm olarak gösteriyor. Ben ne dersem o gibi bir zihniyetle bir sanat kurumu yönetilebilir mi?” ifadelerini kullandı.

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras ise yaşananlara dair şunları söyledi: “Ben yaptığımız toplantıda onlara 'Arkadaşlar ben Filiz Hoca ile çalışacağım. Kendisi çok değerli bir hoca. Eğer kendisiyle çalışmak istemeyen varsa lütfen şimdi kendisini ifade etsin’ dedim. İki tanesi istifa etti, diğerleri de peşinden kalktı. Ardından oyunu oynayamayacağımıza dair bir duyuru yaptırdım. ‘İstifa edenlerin istifalarını alın, diğerlerinin de ilişiğini kesin’ dedim. Bu iş çocuk oyuncağı değil, Biz bu işe ciddi bir emek harcıyoruz. Bu harekete karşı kayıtsız kalamazdım. Böyle bir olay yaşansın istemezdim ama bu şekilde gelişti.”