Amaç Hizmet Etmek Mi, Eğlence Mi?

Amaç Hizmet Etmek Mi, Eğlence Mi?

Bodrum’dan Yunanistan’a gitmiş ve orada önemli işler yapmış turizmci Barış Balcı’yı sosyal medya hesaplarından takip ediyorum. Barış genellikle eleştirisel paylaşımlarda bulunuyor. Değindiği konular gerçekten önemli ve ele alınması gereken konular.

Doğruları bir de sert bir üslupla yazdığı için, Bodrum’da çoğu kişi Barış Balcı hakkında atıp tutuyor.

 Hep de böyle olmuyor mu? Doğruyu söyleyeni 9 köyden kovarlar ya!

Barış Balcı’nın son paylaşımı ise yılbaşında Bodrum Belediye meydanında düzenlenen eğlenceler ile ilgili. 2019 31 Aralık gecesi Bodrum’da düzenlenen etkinliğin zayıf geçmesi üzerine Bodrumlular belediyeyi eleştirmiş ve neden ünlü bir şarkıcının sahne almadığını sormuşlardı.

Geçtiğimiz yıllarda Mehmet Kocadon genellikle böyle yapardı.

Fakat ben şahsen bir yılbaşı eğlencesi için Bodrum Belediyesi’nin bu kadar çok para harcamasına hep karşı oldum. Sonuçta bu para Bodrum halkının ve Bodrum’un sorunları için harcanmalı. Bu yılbaşında böyle büyük bir eğlencenin düzenlenmemesi bence doğru oldu.

Barış Balcı tam da bunu söylüyor.

Bodrum’un yıllardır sorunları bitmiyor. Devasa sorunlar daha da büyüyor. Bu kadar sorunu olan Bodrum’un şarkıcılara para saçması hep beni üzmüştür. Sonuçta yılbaşı akşamı vatandaşlar bir şekilde kendi eğlencesini buluyor. O akşam şarkıcılara büyük paralar dökmenin Bodrum’a hiçbir faydası yok. Çünkü ertesi gün herşey zaten unutuluyor.

Bodrum Belediyesi kaynaklarını Bodrum’un yararı için kullanmalı. Çünkü gerçekten çözülmesi gereken çok şey var.

Bana göre de yılbaşı eğlencesi düzenlemek sosyal belediyecilik değil. Bunun yerine Bodrum’un tarihini, değerlerini, kültürünü ön plana çıkaracak çalışmalara yönelmeli.  Bu yönde de çok ciddi eksiklikler var.

Bodrum’da yaşayan çok değerli sanatçılar var. Bu sanatçılar sanatını icra etmek için çok zorlanıyor. Mekan bulma, çalışma alanları gibi konularda sorunları büyük. Bodrum Belediyesi’nin ise kendilerine yeteri kadar ilgi göstermediğinden şikayetçiler.

1 gecelik eğlence için şarkıcılara paralar saçmak yerine Bodrum’a değer katacak sanatçılara destek olmak çok daha değerli. Ve tabi ki Bodrum’un devasa sorunlarına çözüm bulmak.

İnanın bunları yaparsanız vatandaşlar bir gecelik eğlenceden çok daha fazla mutlu olacaklar.