Belediyeye Bağışlanan Kaçak Yıkılıyor!

Bodrum Belediyesi ekipleri, kaçak ve imara aykırı yapılarla ilgili denetimlerini sürdürürken, diğer taraftan da yasal süreçleri tamamlanan yapı ve eklentilerin yıkımına ara vermeden devam ediyor. Yıkımların son adresi ise geçtiğimiz aylarda Kumarhaneler Kralı olarak bilinen Sudi Özkan tarafından Bodrum Belediyesine bağışlanan, Güvercinlik'teki 3 katlı yapı oldu.

Belediyeye Bağışlanan Kaçak Yıkılıyor!

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras'ın göreve gelir gelmez başlatmış olduğu “Kaçak yapılaşma ile mücadele seferberliği” kapsamında, imar planına aykırılıklar bulunduğu tespit edilen binaların yıkım işlemleri sürüyor. Belediye Yapı Kontrol Müdürlüğü ekipleri koordinasyonunda son olarak Güvercinlik Mahallesi'ndeki bir binada yıkım çalışmaları başlatıldı. Kumarhaneler Kralı olarak bilinen Sudi Özkan'ın geçtiğimiz aylarda Bodrum Belediyesi'ne bağışladığı, Güvercinlik'te, Milas-Bodrum Karayolu üzerindeki iki katlı binada, Bodrum Belediyesi Yıkım Şefliği ekipleri tarafından çalışma başlatıldı. Binanın kaçak olan 380 metrekarelik ikinci katında başlatılan yıkım, karayoluna ve çevredeki diğer binalara zarar verilmemesi için hassas bir şekilde yürütülüyor.

Özkan'ın 15 Mayıs 2020 tarihinde Güvercinlik Mahallesi’nde mülkiyeti kendisine ait olan arsa üzerindeki 1500 metrekarelik yapıyı, Bodrum Belediyesine bağışta bulunmuştu. Tapu kayıtlarında üzerinde “Eski Eser” şerhi bulunan, 2009 yılında da imar düzenleme kapsamına alınmış olan arsa üzerinde değişik zamanlarda yapılan inşaatlar ile 3 katlı binada bulunan yaklaşık 1500 m2 dükkan, ofis ve depo için İmar Barışından yararlanarak “Yapı Kayıt Belgesi” alan Özkan, Şubat ayında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın, yapının “İmar Barışı” kapsamında olmadığı gerekçesiyle “Yapı Kayıt Belgesi” ni iptal etmesi üzerine Mayıs ayında binayı Bodrum Belediyesi'ne bağışlamıştı. Sorunlu bir yapının Bodrum Belediyesi'ne bağışlanması, Sazköy'de 80 dönümlük bir tarlanın imar plan değişikliği yapılarak "Eko Turizm"e açılması ile ilgili olduğu iddiaları gündeme gelmişti.   

Bodrum Belediyesi'nden yapılan açıklamada Güvercinlik Mahallesinde yıkım çalışması devam ederken, Turgutreis, Yakaköy, İslamhaneleri ve Yalıkavak Mahallelerinde tespit edilen imara aykırı yapılarda da mülk sahipleri ve Belediye işbirliğinde yıkım çalışmaları sürdürüldüğü bildirildi.

Bodrum Belediyesi Yapı Kontrol Müdürlüğü Yıkım Şefliği ekipleri, 2019 Nisan-2020 Haziran tarihleri arasında imara aykırı ve izinsiz yapıldığı tespit edilen toplam 240 yapının yıkım işlemini gerçekleştirdi. Bu yapılardan 114 adedi Belediye ekipleri tarafından yıkılırken, 126 adedi ise mülk sahipleri tarafından Belediye gözetiminde kaldırıldı.