Tamamen Yasaklanması İsteniyor!..

Sakarya'da üst üste yaşanan ve 7 işçinin hayatını kaybetmesine, 3 Jandarmanın ise şehit olmasına neden olan patlamaların ardından, havai fişek kullanımı tekrar gündeme geldi. Bodrum Beleidye Başkanı Ahmet Aras ve geçen yıl Meclis kararıyla ilçede havai fişek kullanımını yasaklayan Milas Belediyesi'nin başkanı Muhammet Tokat konuyla ilgili açıklamalar yaparken, Bodrum'da yaşayan çok sayıda vatandaş Bodrum'da da havai fişek kullanımının tamamen yasaklanmasını istiyor.

Tamamen Yasaklanması İsteniyor!..

Milas Belediyesi gibi Bodrum Belediyesi de, çevreye verdiği zararlar nedeniyle geçen yıl etkinliklerinde havai fişek kullanmama kararı almıştı. Yılbaşında Bodrum Belediye Meydanı’nda gerçekleştirilen kutlama etkinliğinde havai fişek atılmaması kimi vatandaşların tepkisini çekmiş, eleştirilere 3 Ocak tarihindeki meclis toplantısında yanıt veren Başkan Aras, havai fişekleri hem israf olduğu için, hem hayvanları korkuttuğu için, hem de havayı kirlettiği için atmadıklarını söylemişti.

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, dün Sakarya’da yaşanan patlama sonrası sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada “Geçtiğimiz seneden beri uyguladığımız gibi özel günlerde Bodrum Belediyesi olarak havai fişek kullanmamaya devam edeceğiz. Hiçbir anlık keyif, canlıların hayatından ve doğadan daha kıymetli değil” ifadelerini kullandı.

10 vatandaşımızın hayatını kaybettiği patlamalar sonrası İçişleri Bakanı Süleyman Soylu dün bahse konu fabrikanın çalışma izninin iptal edileceğini açıklarken, Bodrum'da yaşayan bazı vatandaşların da sosyal medyadan konuyla ilgili paylaşımlar yaparak havai fişek kullanımının tamamen yasaklanması yönünde kampanya başlattıkları dikkat çekti. Vatandaşlar, çevreye ve özellikle kuşlar olmak üzere canlılara verdiği zararları, ses kirliliği, yangınlara neden olma ve patlama gibi potansiyel tehlikeleri nedeniyle, ilçede havai fişek kullanımının tamamen yasaklanmasını istiyor. İlgili kurumlardan izin alınarak ve belli bir saate kadar yapılması gereken havai fişek gösterileri, Bodrum'da özellikle yaz aylarında gecenin çok geç saatlerinde kullanılarak ses kirliliğine de neden oluyor.

Milas Belediyesi ve Belediye Başkanı Muhammet Tokat’ın sosyal medya hesaplarından yapılan açıklamada 1 yıl önce belediye meclisimizde aldığımız kararla ilçemizde havai fişek kullanımını yasaklamıştık. Bugün bu kararın ne kadar yerinde olduğunu bir kez daha üzülerek görüyoruz. Milasımızda hiçbir etkinliğimizde havai fişek kullanmadığımızı bir kez daha kamuoyuna saygıyla duyurulur denildi. Konuya dair açıklamada bulunan Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat; “Milas Belediye Meclisi’mizde 1 yıl önce kullanımını yasakladığımız havai fişeklerin sadece doğa ve hayvanlar için değil insanlar için de büyük bir tehdit oluşturduğunu ne yazık ki yaşanan patlamalar net bir şekilde gösterdi. Tüm ülkemize bir kez daha geçmiş olsun diyorum” dedi