Bodrum'un Korona Haritası Güncellendi

Sağlık Bakanlığı’nın "Hayat Eve Sığar" uygulamasında, Bodrum’da koronavirüs vaka yoğunlukları güncellendi. Ülke genelinde kontrollü sosyalleşme dönemine geçilip, sıkı tedbirlerin gevşetilmesi ile beraber vaka sayılarında bir miktar artış olduğu gözleniyor. Bodrum'da da vaka sayılarında artış olmakla beraber, sosyal medyada hızla yayılan asılsız haberlerin tersine durumun kontrol altında olduğu öğrenildi. İlçedeki sağlık kuruluşlarında ve sağlık sisteminde salgınla ilgili en azından şimdilik bir yoğunluk bulunmuyor.

Bodrum'un Korona Haritası Güncellendi

Koronavirüs salgını nedeniyle Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan, 'Hayat Eve Sığar' mobil uygulaması bir süredir Android ve App Store platformlarında yayında bulunuyor. Sağlık Bakanlığı'nın uygulaması, Koronavirüs testi pozitif olan kişilerin yoğun olarak bulundukları bölgeleri en güncel haliyle gösteriyor.

EN FAZLA YOĞUNLUK MERKEZDE!..

Bodrum’un güncellenen koronavirüs haritasına göre en fazla yoğunluk merkezde görülüyor. Merkezden sonraki en fazla yoğunluğun ise Gümüşlük Mahallesi’nde olduğu dikkat çekiyor. Haritada Yalıkavak, Gündoğan, Torba, Konacık-Çırkan, Kızılağaç ve Güvercinlik mahallelerinde de az da olsa vaka olduğu görülüyor. Haritaya göre Turgutreis, Ortakent ve Bitez'de vaka bulunmuyor. 

Hayat Eve Sığar uygulaması, her gün kullanıcılara sağlık bilgilerini soruyor. Uygulama, gelen cevaplara göre de kullanıcıları yönlendiriyor. Kullanıcılar, ‘ailem’ bölümüne dahil ettikleri insanlardan herhangi biri pozitif ya da temaslı ise uyarı alıyor. Uygulamaya, vatandaşları Koronavirüs konusunda bilgilendirmek, yönlendirmek ve hastalık ile ilgili riskleri en aza indirmek amacıyla yeni özellikler eklendi. Uygulama ile telefon numarası doğrulaması yapılarak adım adım sorulan soruları cevaplayıp, Koronavirüs hastalığı ile ilgili şikayetlere göre nasıl davranılması gerektiği ile ilgili bilgi alınıyor. 

Aynı zamanda harita üzerinde konum bazlı olarak hastane, eczane, market zincirleri, metro ve duraklar gibi temel ihtiyaç noktalarına da ulaşılabiliyor. Evde izolasyon, enfekte kişiler ve riskli bölgelerin yoğunluğu da Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden görülebiliyor. Uygulamayı yükleyip bluetooth özelliğini açık tutan vatandaşlar, koronavirüs testi pozitif bir kişiyle yakın bir pozisyona geldiklerinde yine uygulama tarafından uyarılıyor.