Binlerce Turizm Çalışanı Çaresiz!..

Sezon başladığında otellerde işbaşı yapmayı bekleyen binlerce turizm çalışanı, koronavirüs nedeniyle iş başı yapamadığı gibi, binlerce turizm çalışanı da işini kaybetti.

Binlerce Turizm Çalışanı Çaresiz!..

Bu çalışanların büyük bölümü ise ne kısa çalışma ödeneğinden, ne de işsizlik maaşından faydalanabiliyor. Bir bildiri yayınlayarak sektöre çağrı yapan turizm çalışanları, "Aynı gemide olduğumuzu gösterin" diyor. Turizm işçileri, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın olaya duyarsız kalmamasını istiyor.

Koronavirüs salgınının en büyük darbeyi vurduğu turizm sektörüde, sezonluk olarak çalışan veya işten çıkarılan işçiler zor durumda olduklarını belirtiyor. Hazırladıkları bir bildiriyle turizm camiasına seslenen otel çalışanları, şimdiye kadar ne Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan, ne CİMER’den, ne sektör örgütlerinden ne de sendikalardan bir yanıt alamadıklarını belirtiyor.

Grubun katılımcılarından Hüseyin Küçük, sahil şeridindeki tesislerde çalışmayı bekleyen binlerce turizm işçisinin zor durumda olduğunu belirtti. Yüksel Yılmaz isimli turizm çalışanı ise, sezonluk çalışanların ve işten çıkartılanların işsizlik maaşı ya da kısa çalışma ödeneği alamadığına dikkat çekti. Turizm çalışanlarının kamuoyuna yaptığı açıklama ise şöyle:

"Bizler turizm çalışanlarıyız, birçoğumuz sektörün kanayan yarası olan "sezonluk" çalışıyoruz, şu an boştayız veya ücretsiz izindeyiz, son çıkan "kısa çalışma ve işsizlik ödeneği"nden esnetilmiş olsa bile yararlanamıyoruz.

Hepimiz sezon başı iş başı yapmayı beklerken devletimizin "evdekal" çağrısına kış aylarından beri uyuyoruz. Turizm camiasında ki tüm basın kuruluşlarını, köşe yazarı ve gazetecileri. Sektörde faaliyet gösteren meslek gruplarını, dernek ve federasyonlarını.Tüm Otelciler birliklerini. Tüm acente ve tur birliklerini. Sektörün önde gelen duayen yöneticilerini. Her şey bittiğinde; "kaldığımız yerden hep berber devam etmek için", elinizi taşın altına koymanızı istiyoruz. Devletimizin ilgili tüm kurullarını harekete geçirmek için, sesimizi duyurmanızı, bekliyoruz. Bizlere "aynı gemide" olduğumuzu göstermenizi istiyoruz."

Kaynak: Turizm Güncel