Bitez'de Yeşil Turizm İçin Güçbirliği

Green Destination kapsamında, Uluslararası Quality Coast- Sürdürülebilir Kıyı Turizmi Ödül Programına başvuran Bodrum Belediyesi, başvuru için gerekli kriterlerden 15 tanesini 1 Temmuz 2020 tarihine kadar tamamlayacak.

Bitez'de Yeşil Turizm İçin Güçbirliği

Green Destination Quality Coast çalışmaları kapsamında, Belediye Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü bünyesinde kurulan Sürdürülebilirlik Birimi tarafından bir bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Bitez’deki bir otelde gerçekleşen toplantıya Bodrum Belediyesi Meclis Üyeleri Banu Özberk ve Mustafa Çortoğlu’nun yanı sıra Bitez Mahalle Muhtarı Seda Özgüçlü, BODER, BİTAV ve Kent Konseyi Kadın Meclisinin temsilcileri ile bazı turizmciler katıldı. 

Toplantıda, Bitez’in Quality Coast standartlarında bir kıyı planlamasına sahip olması adına yürütülen çalışmalar hakkında bilgi verilerek, ödül için öngörülen kriterlerden 15’inin, 1 Temmuz tarihine kadar tamamlanacağı bildirildi. Belediye öncülüğünde gerçekleştirilen sürecin, Bodrum’daki sivil toplum kuruluşlarının da desteğiyle hız kazanacağı vurgulandı.  

Toplantı öncesi ve sonrasında yapılan iki farklı anketle, katılımcıların Green Destinations sertifikasyon süreçleriyle ilgili düşünceleri ve önerileri alındı. Bilgilendirme toplantılarına ilerleyen süreçlerde devam edileceği bildirildi.

Türkiye’de ilk kez “Sürdürülebilirlik Birimi” kuran Bodrum Belediyesi, diğer taraftan da 2021 yılında düzenlenecek Green Destinations Days’e ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Dünyanın en prestijli organizasyonlarından biri olarak kabul edilen konferansa pek çok ülkeden turizm profesyonelleri ile turizm kentlerinin yerel yöneticileri katılıyor. Green Destinations Days 2021’in organizasyonu Bodrum Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü bünyesindeki Uluslararası İlişkiler birimi tarafından yürütülüyor.