Bodrum CHP’de Kongre Öncesi İlginç Uygulamalar!

Yaklaşan ilçe kongresine yönelik Bodrum mahallelerinde 8 Kasım’dan itibaren delege seçimleri yapılacak. Gerçi ne kadar seçim olacak ya da demokratik bir seçim yapılacak mı önümüzdeki günlerde göreceğiz.

Bodrum CHP’de Kongre Öncesi İlginç Uygulamalar!

Yaklaşan ilçe kongresine yönelik Bodrum mahallelerinde 8 Kasım’dan itibaren delege seçimleri yapılacak. Gerçi ne kadar seçim olacak ya da demokratik bir seçim yapılacak mı önümüzdeki günlerde göreceğiz.

Her fırsatta kendisini devrimci! olarak niteleyen ancak demokratik olmayan her türlü uygulamayı da pervasızca gerçekleştiren atama ilçe başkanının delege belirlemede nasıl bir yöntem izleyeceğini ya da yine hangi ayak oyunlarına başvuracağını doğrusu ben kestiremiyorum.

İlginçtir, Yüksek Seçim Kurulu bile her sandık çevresi için sabah 8’den akşam 5’e kadar süre tanırken delege seçimlerinde niye bu süreyi 3 saatle sınırlandırırlar, anlayan beri gelsin.

Kaldı ki; ilk bir saat içerisinde üçte bir oranında oy kullanılmıyorsa seçim iptal edilebilirmiş.

Peki ne zaman yenilenecek, bunu bilen var mı?

Daha da önemlisi şu ana kadar bir yönetim kurulu kararı alındı mı?

Bu soruları çoğaltmak mümkündür.

Ayrıca Genel Merkezin ilçe ve il kongrelerinin tek adayla yapılması konusunda baskı uyguladığı da söylentiler arasında.

Kimi ilçelerde kendi belirledikleri adayların dışında aday olanlara çekilmeleri için baskı yaptıkları, çekilmeyenleri disipline vermekle tehdit ettikleri de söyleniyor.

Adana’da benim iki dönem il yönetimine seçildiğim kongreler, tüm üyelerin katılımıyla iki gün sürmüş, alabildiğine barış ve hoşgörü ortamında yapılmıştı.

O günden bu güne ne değişti de CHP; bu anlamsız delege oyunlarına, antidemokratik uygulamalara gerek duyar oldu.

Genel Merkezde bir grup, partinin ülkede iktidar olmasından çok kendilerinin parti içinde iktidar olmaları için uğraş veriyorlar. Bunu anladık da, Bodrum’da kim neyi paylaşamıyor?

7 bin civarında üyesi olan bir parti, 400 ilçe kongre delegesini demokratik yollarla seçmeyi beceremiyorsa, işin içerisinde kişisel hırsın dışında başka şeyler mi var diye sormadan edemiyor insan!

Bodrum İlçe yönetiminde de kuşkusuz bu alicengiz oyunlarından rahatsız olan, dürüst, demokrat yöneticiler vardır.

Onlar niye göz yumarlar, ilçe başkanının bu pervasız, umarsız tavrına; doğrusu anlamak mümkün değil.

Siyaset uzun soluklu bir iştir.

Nefesi yetmeyenin bu yola hiç çıkmaması gerekir.

Bildiğim kadarıyla şu ana kadar ilçe başkanının dışında iki aday daha var ve İlçe başkanı her yolu deneyerek bu kongreyi almayı planlıyor.

Bölge Milletvekilleri, İl Başkanı ve yöneticiler bu konuda ne düşünür bilemem ama Bodrum CHP üyelerinin mutlaka bir şeyler söylemesinin tam zamanı.

Sorumluluk sahibi, demokrasiye inanan CHP üyelerinin oynanmak istenen bu kirli oyunları bozması, örgütüne böyle bir leke sürülmesinin önüne geçmesi gerekir.

Yok, “ne var canım, diğer partiler de aynı şeyi yapıyorlar” diyorsanız ya CHP tüzüğünü okumamışsınız ya da demokrasiyi içselleştirememişsiniz, demektir.

İlk göreve atandığı zaman, masayı yumruklayarak ”biz devrimci insanlarız, bu partiye sandığı getireceğiz” diye vaatlerde bulunan İlçe Başkanını hemen ardından televizyon programına almış ve övgü dolu sözlerle uğurlamıştım.

Daha ilk haftadan sözlerini unutan, kapalı kapılar ardından pazarlıklar yapan, kim güçlüyse o yana dönen bir ilçe başkanına dönüşeceğini tahmin edemedik.

Şimdi de ısrarla ve inatla, birilerine öykünerek tek adam yönetimini sürdürmeyi amaçlayan başkana en başta kendi yönetiminin hesap sorması gerekmez mi?

Üyelerden saklanan bir diğer konu; yalnızca ilçe kongre delegeleri seçilecek, daha doğrusu belirlenecek. 

Artık önseçim delegesi de yok.

Bu demektir ki, önümüzdeki dönemlerde milletvekili ve belediye başkanlığı seçimlerinde kimse önseçim beklemesin.

Gelin de çıkın işin içinden!

Genel Merkeze sormak gerekmez mi?

Boş yere göstermelik delege seçimleri ya da ilçe, il kongreleri yaparak niye insanları gereksiz bir yarışın içerisine sokuyorsunuz.

İktidar bile en azında temayül yoklaması diye göstermelik de olsa bir seçim yapıyor, kendi tabanının gazını alıyor.

Anlaşıldı ki artık CHP’de her görev atamayla olacak.

Ne diyelim?

Hayırlı olsun!