Bodrum Olağanüstü Kurak Bölgelerden!

Bodrum 3 ve 6 aylık kuraklık haritasında olağanüstü kurak bölgeler arasında yer aldı.

Bodrum Olağanüstü Kurak Bölgelerden!

Bu yıl ortalamanın altında yağış alan Bodrum’da kuraklık alarm veriyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün nisan ayı kuraklık ve sıcaklık raporlarındaki haritaya göre Bodrum olağanüstü kurak bölgeler arasında yer aldı. 

Bodrum ayrıca Şubat – Mart - Nisan 2021’deki 3 aylık tablo ve Kasım 2020 – Nisan 2021 arasındaki 6 aylık tabloya göre en kurak yerler arasında yer aldı. Hızlı yapılaşma ve nüfus artışına maruz kalan ilçede yağış miktarı göz önüne alınırsa önümüzdeki dönemlerin en büyük sorunu susuzluk olacak gibi görünüyor. 

Türkiye'de Doğu Anadolu, Güneydoğu ve Ege'nin güney kesimlerinde 'şiddetli', 'çok şiddetli' ve 'olağanüstü' kuraklık görüldü.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün, Standart Yağış İndeksi (SPI) ve Normalin Yüzdesi Metodu'na (PNI) göre hazırladığı kuraklık raporunda, nisan ayında özellikle Doğu Anadolu'nun iç kesimleri, Güneydoğu Anadolu ve güney batı Ege'nin büyük bölümü ile Çorum ve Amasya'nın bazı kısımlarında şiddetli, çok şiddetli ve olağanüstü kuraklık gözlendi. 

EGE'DE 0.8 DERECELİK ARTIŞ

Ege'de ortalama sıcaklık Kuşadası, Bodrum, Milas çevrelerinde mevsim normallerinin üstünde, diğer kesimlerde mevsim normalleri civarında oldu. Nisan ayı uzun yıllar ortalaması 13.8 derece iken, bu yıl 14.6 dereceye çıktı.