Bodrum'da Ağustos Yağmuru!..

Bodrum'da uzun yıllar sonra Ağustos ayında gökgürültülü sağanak yağış etkili oldu.

Bodrum'da Ağustos Yağmuru!..

Meteoroloji’den birçok ile yönelik yapılan kuvvetli yağış ve fırtına uyarısı Bodrum'da da etkili oldu. Akşam saatlerinde önce Yarımada'nın kuzey bölgelerinde Yalıkavak ve Gündoğan'da etkili olan kuvvetli sağanak yağış vatandaşlara zor anlar yaşattı. Ağustos ayında Bodrum'da gökgürltülü sağanak yağışla karşılaşan tatilciler şaşkınlıklarını gizleyemedi. Özellikle Yalıkavak ve Gündoğan'da birçok tatilci bulundukları mekanlarda mahsur kalırken, yağıştan dolayı tarfikte sıkışıklıklar yaşandı. Yağış kuzey mahallelerinin ardından Güney mahallelerinde de etkisini hissettirdi.

METEOROLOJİ UYARMIŞTI...

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Pazar akşamı Ankara, Konya ve Sivas'ta sağanak yağışların etkili olacağını, Pazartesi günü Güney Ege, Akdeniz, Manisa, Kütahya, Uşak, Afyonkarahisar, Trabzon, Rize ve Artvin çevreleri ile İzmir ve Giresun’un iç kesimlerinin yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı olacağını duyurdu. Marmara’nın güneybatısı için de kuvvetli rüzgar uyarısı yapıldı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü Pazar akşamı başlayacak kuvvetli yağış ve rüzgarların Pazartesi günü etkisini sürdüreceğini duyurdu.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre ülkemiz genelinin parçalı ve yer yer çok bulutlu, Marmara’nın güneydoğusu, Güney Ege, Akdeniz, Manisa, Kütahya, Uşak, Afyonkarahisar, Trabzon, Rize ve Artvin çevreleri ile İzmir ve Giresun'un iç kesimlerinin yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı, diğer yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor.

Yağışların Pazartesi öğle saatlerinden sonra Denizli, Uşak ve Burdur çevreleri ile Aydın ve Muğla’nın iç kesimleri, Antalya’nın batısının iç kesimleri (Korkuteli, Elmalı, Döşemealtı) ve Isparta’nın güney ilçelerinde yerel olarak kuvvetli (21-50 kg/m²) olması bekleniyor.

KOMŞUDAN DA UYARI VAR 

Yunanistan'ın Doğu Ege Kıyıları'ndaki kentlerde bu gece yarısı 03.00'te başlayan ve üç saat süren sağanak yağışta sel felaketi yaşanmış, 5 kişi yaşamını yitirmişti. Yunanistan Meteoroloji'si yayınladığı bildiride bu gece yarısından itibaren Girit Adası ile Ege'deki aralarında Midilli, Sakız, Sisam, Kilimli (Kalimnos) ve Leros ‘unda bulunduğu 12 Adalar Bölgesi'nde sağanak yağışın etkili olacağını belirterek kurumlardan önlem almasını istedi.