BODRUM'DA DENİZE SIFIR İBADET!

Gündoğan plajında bulunan camide cemaat namaz kılarken, tatil için ilçeye gelen...

BODRUM'DA DENİZE SIFIR İBADET!
Gündoğan plajında bulunan camide cemaat namaz kılarken, tatil için ilçeye gelen yerli ve yabancı turistler hemen önünden denize giriyor.

Gündoğan Mahallesi'nde sahilde bulunan Necip Nalbant Camii'ne namaz kılmak için gelen cemaat cami içerisinde yer bulamayınca namazını kumsala uzanan bahçesinde kılıyor. Caminin önünde denize girenlerle yoldan geçen tatilcilerin cemaatle aynı karede yer alması "İslam dininin hoşgörüsünü" gözler önüne seriyor.

1901'de restore edilen, denize sıfır konumu nedeniyle halk arasında 'Yalı Cami' olarak adlandırılan ve yaklaşık 300 yıl önce yapıldığı belirtilen cami İslamiyet hakkında bilgi almak isteyen turistlerin de uğrak noktalarından biri.

Mahalle sakinlerinden Kenan Yılmaz, 15 yıldır Bodrum'da yaşadığını plaja sıfır konumda olan caminin yoğun ilgi gördüğünü söyledi. Caminin turistler tarafından da sıkça ziyaret edildiğini ifade eden Yılmaz, "Camimiz her kesime hitap ediyor. Bir tarafta namazını kılanlar diğer tarafta denize girenler var. Biz ibadetimizi yapıyoruz. Burada hoşgörü hakim. Herkes birbirine saygı duyuyor" dedi.

Cami imamı Bahtiyar Eskici ise 2. Abdülhamit zamanında yaptırılan caminin o zamanın şartlarına göre sahilde inşa edildiğini belirtti. Caminin sahile sıfır konumda olduğunu ve bunun Türkiye'de başka bir örneğinin olmadığını öne süren Eskici, şunları söyledi:

"Herkes istediği gibi yaşantısını sürdürüyor. Kimse kimsenin yaşantısına karışmıyor. Biz günahların ve sevapların neler olduğunu anlatıyoruz. Zorlama ve baskı yok. Çünkü Müslümanlıkta böyle bir şey yok. Din insanlara anlatılır, tebliğ edilir, isteyen yaşar isteyen yaşamaz, biz oraya karışamayız. Tatil için mahallemize gelen yabancı turistler var. Güneşlenirken ezan okunduğunu duydukları anda doğruluyorlar ve ezanın bitmesini bekliyorlar. Camimize kadar gelip İslamiyet hakkında bilgi alıyorlar. Teravihleri kıldığımızda bizi saygıyla izliyorlar. Cuma günü cemaat bazen kumsala kadar iniyor. Bunlar hoşgörüyle alakalı olaylar. Biz onlara onlar da bizlere saygı gösteriyor" dedi.