Bodrum'da Sınav Tercihi Karmaşası!

Bodrum’da üniversite sınavına girecek öğrenciler ve velileri, sınav yapılacak yerler içerisinde Bodrum’u görmeyince kısa süreli şok yaşadı. Yetkililerden edinilen bilgiye göre Bodrum’da sınava girecek öğrencilerin sınav merkezi olarak Milas’ı seçmeleri halinde, Bodrum’da bir okulda sınava girebilecekleri dile getirildi.

Bodrum'da Sınav Tercihi Karmaşası!

Geçtiğimiz günlerde Bodrum’da sınava girecek üniversite adaylarının Yükseköğretim Kurumları Sınavlarına Bodrum’da girebileceği bildirilmişti. Bugün Kent Haber’e ulaşan veliler, ilçede sınavların yapılacağının açıklanmasına rağmen tercihler arasında Bodrum’un olmadığını dile getirdi. 

Kent Haber’in yetkililerden aldığı bilgiye göre Bodrum’da sınava girmek isteyenlerin sınav merkezi olarak Milas’ı tercih etmeleri gerektiği, Milas’taki sınav merkezi tarafından Bodrum’da sınavın yapılacağı bir okula aktarılacağı öğrenildi. İlçedeki kontenjanın dolması halinde Bodrum’daki öğrencileri ilçe dışına gönderilebileceği kaydedildi. 

Öte yandan ÖSYM, YKS ve MSÜ'ye başvuranlardan, atandıkları sınav merkezinin bulunduğu ilden farklı ilde ikamet etmek zorunda kalan ve bu nedenle sınav merkezi değişikliği yapmak isteyenlerin değişiklik taleplerinin alınacağını bildirdi.

ÖSYM, Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) ile Milli Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavına (MSÜ) başvuranlardan, atandıkları sınav merkezinin bulunduğu ilden farklı ilde ikamet etmek zorunda kalan ve bu nedenle sınav merkezi değişikliği yapmak isteyenlerin, değişiklik taleplerinin alınacağını bildirdi.

ÖSYM'nin internet sitesinde yer alan duyuruda, YKS ve MSÜ'ye başvuran adayların atamalarının, ilgili sınava başvurularında birinci sırada tercih ettikleri sınav merkezlerine yapıldığı belirtildi.

Duyuruda, "Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle atandıkları sınav merkezinin bulunduğu ilden farklı bir ilde ikamet etmek zorunda kalan ve bu nedenle sınav merkezi değişikliği yapmak isteyen adaylar, sınav merkezi değişiklik taleplerini dilekçe gibi yollarla daha önce ÖSYM'ye göndermiş olan adaylar dahil, sınav merkezi değişikliği taleplerini, değerlendirilmek üzere 29 Mayıs 09.00-23.59 saatleri arasında 'https://ais.osym.gov.tr' internet adresinden Başkanlığımıza iletebileceklerdir." bilgisi verildi.