Bodrum’da Zorlu Triatlon

Yüzme, bisiklet ve koşunun bir arada yapıldığı triatlon, Bodrum’da gerçekleştirildi. Sporcular, yeşil ile mavinin buluştuğu parkurlarda mücadele ettiler.

Bodrum’da Zorlu Triatlon

Bodrum’da dünyanın en zor mücadeleleri arasında yer alan triatlon yarışı gerçekleştirildi. Muğla Valiliği, Bodrum Belediyesi, Türkiye Triatlon Federasyonu ve çeşitli kurum ve kuruluşların destekleriyle “Rekabetin cinsiyeti mi olur?” sloganıyla ilçede ilk kez gerçekleştirilen organizasyonda, 250 sporcu mücadele etti. 

Kuvvet ve dayanıklılık gerektiren; yüzme, bisiklet ve koşu olmak üzere 3 ayrı parkurda gerçekleşen triatlon yarışmaları Torba Kaynar mevkisinde denizde yüzme etabı ile başladı. Startı, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras verdi. 1,2 kilometre yüzen sporcular daha sonra bisiklete bindi.

Tek şeridi organizasyon için trafiğe kapatılan Bodrum – Milas karayolunda 60 kilometre bisiklet etabını geçen yarışmacılar daha sonra 15 kilometrelik koşu etabına geçti. 8 antik Leleg Uygarlığı kentini birbirine bağlayan Leleg Yolu’nun bir bölümünde doğayla iç içe parkurda mücadele eden sporcular, bu zorlu etabı da tamamladılar. 

Organizasyonun kadınlar ve erkekler genel klasmanında Yakimoviç çifti birinci oldu. Erkekler genel klasmanda Ruso Yakimoviç, kadınlar genel klasmanda ise Sera Sayar Yakimoviç çifti birinciliği göğüsledi. Erkekler genel klasman ikincisi Zülfü Karabulut, üçüncüsü ise Oleg Astanın oldu. Kadınlar genel klasmanda ikinciliği Özge Uzun, üçüncülüğü İpek Öztosun elde etti. 

Organizasyon kapsamında 25 Nisan Pazar günü de 10 kilometre koşu, 60 kilometre bisiklet ve 5 kilometre koşunun olduğu duatlon yapılacak. Yarışmaya 100 sporcunun katılacağı bildirildi. 

Kadınlar genel klasman birincisi Sera Sayar Yakimoviç yaptığı açıklamada şöyle dedi:

“Parkur biraz zorluydu. Özellikle koşusu çok zorluydu. Ama doğası inanılmaz güzeldi. Hem Bodrum’a gelip hem böyle tatil havası alıp hem de yarışmak, böyle güzel bir organizasyonda çok keyifliydi. Yani koşarken insan doğayı fark etmiyor o zorluğun içinde ama yine de bitirince inanılmaz bir coşkuyla karşılanmak her şeye değiyor. Birinci oldum, güzel bitirdim. Rahat yarıştım açıkçası yani antrenman yarışıydı benim için. Ama güzel bir sonuç aldım, çok mutluyum.”

Yarış Direktörü Engin Çetinay ise yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Bodrum’da amacımız alternatif turizme katkı sağlamak. Bununla beraber Bodrum mavisini ve yeşilinin birleştirerek yarışmacılara çok keyifli bir parkur sunduk. Yani herkesin yüzü gülüyor. Biz de çok mutluyuz. Bundan sonra bu işi daha da gelişerek büyüyerek devam edeceğinden şüphemiz yok.”

Muhabir: Hamdi Yörür