BODRUM'UN GELECEĞİ SEMPOZYUMU

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Bodrum İlçe Koordinasyon Kurulu tarafından...

BODRUM'UN GELECEĞİ SEMPOZYUMU
Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Bodrum İlçe Koordinasyon Kurulu tarafından "Bodrum Yarımadası'nın Çevresel ve Yapısal Geleceği Sempozyumu" Azka Otel'de başladı. Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Bodrum İlçe Koordinasyon Kurulu tarafından düzenlenen sempozyuma Muğla Vali Yardımcısı Recep Yüksel, Kaymakam Abdullah Kalkan, Bodrum Belediye Başkanı Mazlum Ağan, Bodrum Ticaret Odası Başkanı Mahmut Kocadon sivil toplum örgütleri temsilcileri, mimar ve mühendisler, işadamları, turizmciler ve vatandaşlar katıldı. Toplantının açılış konuşmasını TMMOB Bodrum İlçe Koordinasyon Kurulu adına Semai Yaman yaptı. Semai Yaman, doğal çevresel ve kentsel değerlerinin daha iyi korunması, turizm yatırımlarının ekonomiye katkısının arttırılması ve genel toplumsal olayların gelişmesine katkı sunmak amacı ile bu sempozyumu düzenlediklerini söyledi. Yaman, "Bütün yönetsel çalışmaların temel hedefinin insanın ve toplumun mutluluğunun artırılması olduğuna inanıyoruz" dedi.
Daha sonra söz alan Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Genel Başkanı Mehmet Soğancı, konuşmasına Halikarnas Balıkçısı Cevat Şakir Kabaağaçlı’nın Bodrum için yazdığı sözler ile başladı. Mehmet Soğancı, bu sempozyumu düzenleyenler olarak ve burada bulunan konukların sorunlar içinde koybolan, pusulasını şaşırmış bir kitle olmadığını söyledi. Soğancı, "Başkaları gibi bakmayan ve düşünmeyen yıllardır verdiği mücadeleleri her ortama yayan iddialı ve ısrarcı bu kitle herşeye rahmen bu yarımadayı sahiplenmekten asla vazgeçmeyecektir" dedi. Muğla Üniversitesi adına konuşan Prof. Dr. Selmin Tufan konuşmasına sempozyum ile ilgili tanıtım programını Kent TV ekranlarından izlediğini ve sorunların bu şekilde tartışılarak çözüme ulaşabileceğini anladığını söyleyerek başladı. Tufan, "Dört gün sürecek olan bu sempozyumda yerel yönetimin genel vizyonundan yarmadanın planlama sorunlarına kadar sorunlar tartışılacak çözüm önerileri tartışılacak ve öneriler sunulkacak.bütün bu başlıklara baktığım zaman tarihi ve kültürel mirası çok güçlü olan Bodrum'un doğasına otantik yapısına sahip çıkacak bir estetik bakışın estetik anlayışın eksikliğini hissettim" dedi.
Sempozyumda konuşma yapan Bodrum Belediye Başkanı Mazlum Ağan, Bodrum’u tanıtıcı bir sunumdan sonra ilçenin sorunlarını dile getirdi. Hükümetten yeteri kadar destek alamayan Bodrum’un turizmde beklenen ilerlemeyi gösteremediğini çünkü sorunlarla boğuştuğunu söyledi. Toplantının son konuşmacısı Muğla Vali Vekili Recep Yüksel oldu. Geçen günlerde parlementoda bir önerinin tartşıldığını ve Bodrum yeni bir yönetim yapılanmasına kavuşturulabilirmi şeklinde konuşulduğunu fakat müsteşar yardımcının doğrudan bu kararı verdikleri takdirde burada yaşayan yerel halkın ve yönetimlerin kalbini kırarız, belki siyaseten yanlış yapmış oluruz dediğini söyledi. Yüksel, "Belki bu sözümden kıralan ve alnan olacaktır. Bodrum yarımadasının yeni bir yönetim yapılandırılmasına ihtiyaç duyduğu çok açıktır" dedi. Açılış konuşmalarının ardından toplantıya katılan yöneticilere plaket verildi. 6-7-8 Mart tarihleri arasında gerçekleşen sempozyum çerçevesinde 8 Mart Cumartesi günü Nurol Kültür Merkezinde yapılacak olan Forum Kent Televizyonu ekranlarından canlı yayınlanacak.