BODRUM’UN İLK KATILIM BANKASI 1 YAŞINDA

Bodrum’da faaliyete geçen ilk ve tek katılım bankası olan, Türkiye genelinde de...

BODRUM’UN İLK KATILIM BANKASI 1 YAŞINDA
Bodrum’da faaliyete geçen ilk ve tek katılım bankası olan, Türkiye genelinde de yaklaşık 180 şubesi bulunan “Kuveyt Türk” Bodrum şubesi 1. yılını kutluyor.

1 yıldan buyana, Bodrumlulara hizmet veren banka ilk yılında beklentilerin üzerinde bir ilgiyle karşılaştı. Kuveyt Türk Bodrum Şube Müdürü Yasin Erdem, 1989 yılında kurulmuş olan bankanın Türkiye’de ve Bodrum’daki faaliyetleri hakkında Kent Haber’e bilgiler verdi.

Bodrum’da birinci yıllarını doldurmanın mutluluğunu da yaşadıklarını anlatan Erdem, Kuveyt Türk’ün katılım bankası olduğunu vurgulayarak, şunları söyledi:

“Kuveyt Türk 1989 yılında kurulmuş bir katılım bankasıdır. Türkiye’de şuanda 180 civarında şubesi bulunuyor. 1 yıl öncede Bodrum şubemizi açtık ve bugün itibariyle bir yılımızı doldurmuş bulunuyoruz. Bodrum’da 1 yıl çok güzel, çok faydalı geçti. Beklentilerin üstüne çıktık diyebiliriz. Ama daha kat edecek çok mesafe olduğunu düşünüyoruz ” dedi.

BODRUM’UN İLK VE TEK KATILIM BANKASI

Bodrum’da birçok banka şubesinin olduğunu ancak katılım bankasının sadece Kuveyt Türk olduğunu anımsatan Erdem, sözlerine şöyle devam etti:

“Kuveyt Türk Katılım Bankacılığı yapıyor. Bodrum yarımadasında çok sayıda banka şubesi var ama katılım bankası 1 tane, oda Kuveyt Türk’tür. Kuveyt Türk’ün normal bir bankadan temel farkı, bütün işlemlerini faizsiz bankacılık ilke ve prensiplerine göre yapar. Burada da temel nokta şudur, bizde bütün işlemler mal veya alım satım üzerinden gerçekleşmek zorundadır. Bütün işlemler reel’dir, faturalı olmak zorundadır, evraklı olmak zorundadır, hiçbir işlemimiz bizim nakdi finansmana dayanmamaktadır.”

Müşterilerine talep ettikleri her konuda yardımcı olabileceklerini aktaran Erdem, “Biz müşterilerimize ev alabiliriz, araç alabiliriz, arsa alabiliriz, talep ettikleri her türlü mal alımını yapabiliriz. İşletmelerimiz için ham madde alabiliriz, makine alabiliriz, teçhizat alabiliriz bu tip işlemlerin hepsini yapabiliriz. Fakat teminatı ne olursa olsun nakit finansman sağlayamayız. Bizde konvansiyonel bankalarda bulunan nakit türevli enstrümanlar bulunmamaktadır” diye konuştu.

ETİK BANKACILIĞA ÇOK ÖNEM VERİYORUZ

Kuveyt Türk olarak etik bankacılığa çok önem verdiklerine işaret eden Erdem, sözlerine şöyle devam etti;

“Bizim için bir numaralı kural etik bankacılıktır. Asla ve asla müşteriyi aldatma, yanlış yönlendirme, sadece kendi menfaatini düşünerek hareket etme bizim prensiplerimizin tamamen dışındadır. Kuveyt Türk’te çalışan müşteri kesinlikle çalıştığı kuruma güvenmelidir. Güvenmesi için elimizden gelen her şeyi yaparız. Kıymetli maden hesapları var şuanda çok çok ilgi gören altın hesapları, platin hesapları, gümüş hesapları. Biz bunları gram bazında alıp satabiliyoruz. Özellikle altın hesaplarında, altına gram bazında karda dağıtabiliyoruz. Bu çok ilgi gören hatta birçok müşterinin emanete bıraktığı, kiralık kasasından altınını çıkarıp kayıt altına aldığı bir hesaptır. Yurtdışına para transferinde mani gram yoluyla hem en hızlı, hem de en ucuza para transferi sağlayan bir şubeyiz. Bu Bodrum yarımadasında sadece Kuveyt Türk’te bulunmaktadır. Bunun yanında cari hesap olarak çalışan müşterilerimize sunduğumuz bazı avantajlarımız var. Kuveyt Türk müşterisini küçük, büyük diye ayırmadan, hiçbir müşterisinden hesap işlem ücreti almamaktadır, internet bankacılığını da bedava kullandırmaktadır. Kuveyt Türk’le kim çalışırsa çalışsın EFT ücreti ödemez, havale ücreti ödemez, artı hesap işletim ücreti de ödemez ” dedi.

Merkez bankasının almış olduğu TL yerine Altın kabulüyle ilgili kararı olumlu bulduklarını ifade eden Erdem, “Herhalde Türkiye’de en çok etkilenen kurumlardan bir tanesi biziz. Çünkü biz altın bankacılığında çok güçlü bir bankaydık. Böyle bir karar alınması bizim likiditemize de çok olumlu yansıdı” ifadelerini kullandı.

Erdem, 2012 yılına çok güvendiklerini ve beklentilerinin oldukça yüksek olduğunu ifade ederek, sözlerini şöyle tamamlandı:

“Kuveyt Türk bu yıl 40 civarında şube açacak. Bu bizim 2012’ye ne kadar güvendiğimizi, 2012’den ne kadar beklentimizin yüksek olduğunu aslında göstermek için tek başına yeterli olur. Biz 2012’ye güveniyoruz, çok iyi işler yapacağımıza inanıyoruz. Yatırım yapmaya da, şubeleşmeye de devam edeceğiz” dedi.