BUZAĞILARIN EN GÜZELİ SEÇİLDİ

Güney Ege Gıda Tarım ve Hayvancılık Fuarı kapsamında "Buzağı Güzellik Yarışması"...

BUZAĞILARIN EN GÜZELİ SEÇİLDİ
Güney Ege Gıda Tarım ve Hayvancılık Fuarı kapsamında "Buzağı Güzellik Yarışması" düzenlendi.

Güney Ege Gıda, Tarım ve Hayvancılık Fuarı’nda buzağı güzellik yarışmasının ikincisi gerçekleştirildi. Milas Süt Üreticileri Birliği tarafından düzenlenen yarışma kapsamında 7 buzağı, boy-kilo, karakter ve sağlık açısından değerlendirmeye alındı. Yarışmasının jürisi ise Muğla Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürü Hüseyin Kışla, Ziraat Mühendisi Durmuş Çakır ve Veteriner Hekim Armağan Kirdeci’den oluştu.

İlginç görüntülerin oluştuğu yarışmada birinciliği Muhammet Kurbaş’a ait “Yıldız” adlı buzağı kazanırken, ikinciliği Olkan Kaya’ya ait “Gelincik”, üçüncülüğü de Mehmet Turan’a ait “Yağmur” adı verilen buzağı kazandı. Dereceye girenler bin liraya kadar para ödülünün sahibi oldu. Dereceye girenlere ödülleri AK Parti Muğla Milletvekili Yüksel Özden, Milas Kaymakamı Fuat Gürel ve Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat tarafından verildi.

Muğla Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Nazif Ekici burada yaptığı konuşmada, yarışmayı düzenlemekteki temel amacın yerli hayvancılığa dikkat çekmek olduğunu söyledi. Ekici, “Buzağılarımızı burada yarıştırmamızın amacı hayvancılığımıza ilgiyi, dikkati çekmek. Türkiye’de bugün süt üretimimiz on yıl önce 8 milyon tonken 19 milyona ulaştı. Hayvancılığımızı dışa bağımlı olmaktan kurtarmamız lazım" diye konuştu.

Milas Süt Üreticileri Birliği Başkanı Ali İhsan Gezgin de buzağıların süt üretiminin geleceği olduğuna değinerek, yarışmaya katılanlara teşekkür etti.