Çevre Sitelerin Hayatı Kabusa Döndü

Bodrum’da devam eden bir inşşat projesi şantiyesinde yürütülen hafriyat çalışmalarından çıkan toz, çevredeki çok sayıda sitenin sakinlerinin yaşamını kabusa çevirdi. Site sakinleri, evlerinin, bahçelerinin ve yüzme havuzlarının berbat durumda olduğunu dile getiriyor.

Çevre Sitelerin Hayatı Kabusa Döndü

Dirmil Mahallesi Kızılburun Caddesi Akdeniz sitesi yakınlarında yer alan ve geçtiğimiz yıllarda Özelleştirme İdaraesi Başkanlığı tarafından satılan 400 dönümlük arazide çalışmalar geçtiğimiz haftalarda başladı. İçerisinde bir marina projesinin de olduğu bilinen arazide iş makineleri ile yürütülen çalışmalardan kalkan toz, çevredeki sitelerin üzerine gidiyor. Bölgede bulunan 5-6 sitede yaşayanların hayatlarını adeta kabusa çeviren çalışma defalarca şikayet edilmesine rağmen bir çözüm bulunamadı. 

Turizm sezonuyla birlikte inşaat yasaklarının başlamasına rağmen ağır inşaat faaliyetlerinin son bulmadığı ilçede yaşanan bu olumsuzluklar tepki çekiyor. 

Kızılburun Siteleri Platformu Başkanı Yusuf Ziya Özük, Kent Haber’e yaptığı açıklamada çalışmaya tepkisini şu sözlerle dile getirdi:

“Yürütülen inşaat faaliyetleri nedeniyle çevrede bulunan yaklaşık 2 bin 500 ev yoğun toz bulutu altında yaşam savaşı vermektedir. Nefes almanın mümkün olmadığı bu ortamda evlerin içleri, dışları, havuzlar kullanılamaz durumdadır. Kamu düzeninin ve kamu otoritesinin olmadığı açıkça görülmektedir. İlgili makamlar sorumluluğu kabul etmemekte, sorumlu bulunamamaktadır.” dedi.

Sitelerdeki ev ve havuzların berbat durumda olduğunu anlatan Özük, “Burada 20’ye yakın iş makinesi var. Taş kırıyorlar, hafriyat çalışması yapıyorlar. Kaç kere şikayet ettik ama çözüm yok. Dün bir tanker su getirip döktüler ama o da çözüm olmadı.” dedi.