CHP'DEN ERGENEKON MÜTALAASINA TEPKİ

Cumhuriyet Halk Partisi Bodrum İlçe Örgütü, Ergenekon Davasında yargılanan CHP'li...

CHP'DEN ERGENEKON MÜTALAASINA TEPKİ
Cumhuriyet Halk Partisi Bodrum İlçe Örgütü, Ergenekon Davasında yargılanan CHP'li milletvekilleri ve generaller için istenen hapis cezalarına karşı bir basın açıklaması yaptı.

Grup, Ergenekon davası sürecinde yaşananları eleştirdi. Bodrum Belediye Meydanı'nda toplanan yaklaşık 100 kişilik grup sık sık hükumet aleyhinde sloganlar atarak alkışlı protesto gösterisinde bulundu. Eyleme katılan partililer Ergenekon davasında yargılanan rektörlerin, bilim adamların, gazetecilerin, generallerin suçsuz olduklarını iddia ettiler. Eylem sırasında CHP Bodrum İlçe Örgütü adına bir açıklama yapan Av. Ziya Levent Doğuç şunları söyledi:

"Ergenekon davasında savcının açıkladığı mütalaada milletvekillerimizin de içinde bulunduğu 64 sanık hakkında ağırlaştırılmış ömür boyu hapis ve diğer sanıklar hakkında onlarca yıl hapis cezası istenmesi vicdanları kanatmaktadır. Bu kişilerin içinde Genelkurmay başkanları, generaller, milletvekilleri bulunmaktadır. Ordumuzun başında bulunmuş, PKK ile mücadele etmiş, vatanı için çalışmış insanları terör örgütü kurmakla, terör örgütüne üye olmakla, darbeye teşebbüsle suçlanmışladır. Terör örgütü yöneticiliğinden ceza verilmesine gerek görmediğiniz insanlar nasıl darbe yapacaklar. İddianamenin 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Gününde açıklanması acaba tesadüf müdür' Sahte deliller iddianameden çıkartılmamıştır. Bu sahte delilleri imal edenlerin üzerine gidilmemiştir. Ergenekon davası bir tertiptir.Amaç her zaman olduğu gibi durumu gizlemek ve ülkeyi bölmektir. Rektörler, bilim adamları, gazeteciler, aydınlar, yazarlar, siyasi parti başkanları, milletvekilleri ve Türk Ordusu’nun ömrünü terörle mücadele ederek geçirmiş komutanları şimdi terör örgütü kurmaktan suçlanıyor. Bu sanıkların hemen hepsinin ortak suçu vatan topraklarını savunmak, gericiliğe karşı aydınlığı, emperyalizme karşı bağımsızlığı savunmaktır. Davanın sanığı olan 257 yurtseverin ortak özelliği Cumhuriyetçi ve Atatürkçü olmalarıdır.Savunmanın dinlenmediği, PKK’lıların tanık, Türk Ordusu’nun sanık olduğu bu mahkemenin vermiş olduğu karar vicdanları sızlatmaktadır" dedi.

Grup açıklamanın ardından alkışlarla bir süre daha yaşananları protesto etti. Eylemin ardından kalabalık olaysız bir şekilde dağıldı. Öte yandan düzenlenen eylemle ilgili olarak Muğla'dan takviye polis ekiplerinin geldiği görüldü.