CHP’liler Suç Duyurusunda Bulundu

CHP’li Bodrum Belediyesi Meclis Üyeleri, Gökburun’un özelleştirilmesinin iptalini içeren Danıştay kararını uygulamadıkları iddia edilen Maliye Hazinesi ve Özelleştirme İdaresi Başkanlığı ile ilgili memurlar hakkında suç duyurusunda bulunarak kamu davası açılmasını talep etti. CHP’liler Danıştay’ın iptal kararına rağmen Maliye Hazinesi’nin araziyi üstüne almadığını dile getirdi.

CHP’liler Suç Duyurusunda Bulundu

Ocak ayı belediye meclis toplantısında söz alan CHP’li meclis üyesi Emre Köroğlu, Gökburun’da Cengiz İnşaat tarafından alınan parselin özelleştirilmesinin iptali ile ilgili Danıştay’ın verdiği karar sonrası görevini yerine getirmeyen kişilerle ilgili suç duyurusunda bulunacaklarını ifade etmişti. 

Meclis üyeleri ve partililer bugün Bodrum Adliyesi’nde suç duyurusunda bulundular. Adliye girişinde, CHP Bodrum İlçe Örgütü adına basın açıklamasını okuyan Başar Bıyıklı, şunları dile getirdi;

“Ülkemizdeki iktidar sahipleri, özelleştirme idaresi başkanlığı tarafından Cumhurbaşkanlığı kararnameleri ile 100 yıllık Cumhuriyet birikimlerini tek tek satışa çıkarıp satarken, güzel Bodrumumuz da bunlardan nasibini almaktadır. Kamuoyunun yakından takip ettiği, hafızalarımızdaki yerini koruyan milyonlarca m2 yüz ölçümüne sahip; Kissebükü, Adaboğazı, Ortakent Kabakum, Mazı köyünde orman yangınlarında zarar gören bölgelerde, Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanı (YEKA) gibi hazine arazilerinin tahsisine ve satışına engel olmak, imara açılmasını durdurmak için Bodrumun tüm sivil toplum paydaşları ile eylemsel ve hukuksal mücadelemizi devam ettirmekteyiz. 

Maalesef hukuku siyasallaştırarak, hukukun üstünlüğü değil, üstünlerin hukukunu hakim kılan, kurumları hukuk tanımaz hale getiren iktidar sahipleri ve yandaşları; ilçemiz Gölköy mevkii 423 parsel sayılı taşınmazın özelleştirilmesi ile ilgili de, 2006 yılında düğmeye basılarak Ak parti iktidarının gözbebeği 5’li holding arasındaki Cengiz Holding’e adeta altın tepsi de bütün hukuki sorunlar aşılarak sunuluyor. Çevre ve Turizm bakanlığı kararnameleri yetmiyor, Cumhurbaşkanlığı kararnameleri devreye giriyor. Söz konusu arazideki tüm engeller, devleti yöneten iktidar tarafından kaldırılıyor ve bu holdinge adeta destek veriliyor. 

Bu özelleştirmeyi, Danıştay idari dava daireleri kurulu, 2016 yılında hukuka ve kamu yararına uygunluk bulunmadığı gerekçesi ile iptal etmiştir. Bugün Cumhuriyet Halk Partisi grubu olarak Danıştay kararını uygulamayan maliye hazinesi ve özelleştirme idaresi Başkanlığı, ilgili memurlarından şikayetçi olduğumuzu, şüpheliler hakkında kamu davası açılmasını talep ederek suç duyurusunda bulunuyoruz.”

DANIŞTAY İPTAL ETTİ, HAZİNE ÜZERİNE ALMADI

CHP İlçe Yönetim Kurulu Üyesi Av. Cihan Özarslan da, özelleştirmenin 2016 yılında hukuka ve kamu yararına aykırı olduğu gerekçesiyle iptal edildiğini ve Danıştay kararının kesin bir karar olduğunu ifade ederek “Tapunun tekrar Maliye Hazinesi’ne geçmesi gerekirken, Hazine bu tapuyu tekrar üzerine almaktan imtina etmiş, özellikle de üzerine almamıştır. Dolayısıyla görevin süresi içerisinde kamu görevlisi tarafından yerine getirilmemesi, geciktirilmesi hukukun arkasından dolanılmasıdır. Bu da 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun 257’nci maddesi gereğince görevi ihmal suçunu oluşturmaktadır. Görevi ihmal suçu sadece icra değil, ihmal suretiyle de işlenebilecek bir suçtur. Anlamadığımız bir şekilde Maliye Hazinesi’nin bu araziyi üzerine almayarak birilerine menfaat sağladığı gerekçesiyle suç duyurusunda bulunuyoruz.” dedi.