Çizgili Yunuslardan Görsel Şölen

Bodrum’da 5-6 yunustan oluşan çizgili yunus sürüsü, görsel şölen sundu.

Çizgili Yunuslardan Görsel Şölen

Ortakent açıklarına 5-6 yunustan oluşan çizgili yunus sürüsü geldi. Dakikalarca bölgede kalan sürü, Çavuş Adası etrafında da dolaştı. Teknelere yakın bir bölgede yüzen yunuslar, zaman zaman kıyıya da yaklaştı. 

Yunusların bu gösterisi, karadaki vatandaşlarca görüntülendi. Çizgili yunus sürüsü daha sonra Akyarlar açıklarına doğru yüzerek gözden kayboldu.   

Yunusların bu görsel şölenini cep telefonu kamerası ile görüntüleyen Kaptan ve Su Ürünleri Mühendisi Atilla Aykoç, “Bu görüntüleri Ortakent’te demirli teknemizden çektim. Bunlar, özel yunuslar. Çizgili Akdeniz yunusu. Sürüde 5-6 yunus vardı. Ben de hemen cep telefonumla görüntüledim” dedi. 

Çizgili Yunus

Çizgili yunus geleneksel olarak Stenella cinsine dahil olan beş yunus türünden biridir Çizgili yunus Franz Meyen tarafından 1833'te bulunmuştur. Yunusun yanlarında bulunan kendine özgü mavi ve beyaz çizgiler nedeniyle verilmiştir. Çizgili yunuslar yaklaşık bir metre boyunda ve 10 kg ağırlığında doğarlar. Erişkin yaşa geldiklerinde 2,4 metre (dişiler) ile 2,6 metre (erkekler) boya ve 150 kg. (dişiler) ile 160 kg (erkekler) ağırlığa ulaşırlar. Çizgili yunus kıyıdan uzak, ılıman ve tropik suları sever. Akdeniz ve Meksika Körfezi de dahil olmak üzere Atlantik Okyanusu'nda, Hint Okyanusu'nda ve Pasifik Okyanusu'nda oldukça çok sayıda bulunurlar.