Kabotaj Bayramı Kutlanıyor

1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı, Bodrum’da düzenlenen etkinliklerle kutlanıyor.

Kabotaj Bayramı Kutlanıyor

Kutlamalar, Bodrum Belediye Meydanı’nda düzenlenen törenle başladı. Bodrum Kaymakamı Bilgehan Bayar, Belediye Başkan Yardımcısı İbrahim Akbaş, daire amirleri, gaziler, STK ve siyasi parti temsilcilerinin katıldığı törende Bodrum Bölge Liman Başkanlığı çelengi Atatürk Anıtı’na sunuldu, saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı okundu. 

Törende konuşan Bodrum Bölge Liman Başkanı Mehmet Kürşat Biçici, şunları söyledi:

“1 Temmuz 1926 tarihinde Cumhuriyet Türkiye’sinde çok önemli olan Kabotaj Kanunu yürürlüğe girdi. Bu kanuna göre Türkiye limanları arasında yük ve yolcu taşıması ile kılavuzluk ve römorkörcülük hizmetleri bundan böyle Türk vatandaşları ile Türk Bayrağı taşıyan gemilerle yapılacağı belirtilmiş ve yaklaşık 350 yıldır yabancılara verilen imtiyazlar sona erdirilmiştir. Bu kanun ile sadece bağımsızlığımı ve denizlerdeki hükümranlık haklarımız perçinlenmemiş, aynı zamanda denizciliğimizin gelişmesi için de bir dönüm noktası olmuştur.”

Konuşmaların ardından ilçe protokolünün katılımıyla, SG Binbaşı Utku Meral komutasında denize açılan Sahil Güvenlik botundan denize çelenk bırakıldı.