Dere Tıkandı, Ev ve İşyerlerini Su Bastı!

Bodrum’da tıkanan dere, taştı. Dereden taşan sular ev ve işyerlerini bastı. 

Dere Tıkandı, Ev ve İşyerlerini Su Bastı!

Bodrum’da dün akşam saatlerinde başlayan yağmur, günlük yaşamı olumsuz yönde etkiledi. Cadde ve sokakların yoğun su birikintilerinin olduğu ilçede trafikte zaman zaman aksamalar oldu. 

Yağıştan en çok etkilenen yer ise Yalıkavak Mahallesi oldu. Yalıkavak’ta önü tıkanan Sandıma Deresi, taştı. Taşan dere, ev işyerlerini su altında bıraktı. Şeyhülislam Ömer Lütfi Caddesi üzerinde bir ev su altında evde büyük çapta maddi hasar oluştu. 

Evi su altına kalan Canan Aydemir adlı vatandaş, “Rezilliğimizi görüyorsunuz. Her yağmurda aynı şey. Hiçbir şekilde müdahale edilmiyor. Rögarların önü tıkalı olduğu için evimiz su altında kaldı. Burada kanser hastası bir kadın yaşıyor ve mağdur durumda. Bunu yetkililer bir an önce duysun” diye konuştu. 

Yağmurdan etkilenen bölgelere Bodrum Belediyesi ve Muğla Büyükşehir Belediyesi ekipleri ile itfaiye ekipleri sevk edildi. 

BELEDİYE EKİPLERİ HIZLI MÜDAHALE ETTİ...

Yalıkavak Mahallesi’ndeki derenin bahçe atıkları ve çöp nedeniyle tıkanması dolayısıyla yaşanan su taşkınlarına Belediye ekipleri zaman geçirmeden müdahale etti. 

Yağmur sonrası yaşanan su taşkınları nedeniyle yaklaşık 30 işyeri ve bir evde hasar meydana geldi. Bodrum Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, Belediye Başkanı Ahmet Aras’ın talimatıyla taşkın bölgesine anında müdahale ederek çalışmalarına başladı. Yalıkavak Pazaryeri üzerindeki dere yatağının, atılan bahçe atıkları ve çöp nedeniyle tıkandığını belirleyen ekipler, iş makineleriyle derede temizlik yaptı. Dün akşam saatlerinden itibaren etkili olan kuvvetli yağış nedeniyle, Yalıkavak’taki iki iş merkezinde bulunan dükkanları da su bastı. Belediye Fen İşleri Müdürlüğü, Temizlik İşleri Müdürlüğü ve Zabıta birimlerinden 45 kişilik bir ekip, vidanjör, arazözler ve büyük süpürge araçları ile bölgeye hareket etti. Muğla Büyükşehir Belediyesi ekiplerinin de destek verdiği müdahale çalışmalarında ilk olarak tıkanan dere yatağı temizlendi. Su akışının sağlanmasının ardından, müdahale çarşı merkezinde sürdürüldü.

Belediye Başkan Yardımcısı Önder Batmaz’ın denetiminde gerçekleştirilen çalışmalar kapsamında ekipler, su taşkınından etkilenen işyerlerinde tespit ve inceleme yapıldı. Yaklaşık 30 işyerinden pompalar ile suyun tahliyesine başlandı. Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri de dükkanların dezenfekte edilerek temizlenmesi için esnafla birlikte çalışma başlattı.

Zabıta ekipleri hasar tespit çalışmalarını sürdürüyor.