Eylemleri Sürdürmeye Kararlılar!..

Ünlü sanatçı Zeynep Casalini’nin de aralarında olduğu “Bodrum Acil İklim Çağrısı” adlı grup, 8. kez iklim eylemi yaptı.

Eylemleri Sürdürmeye Kararlılar!..

Ünlü sanatçı Zeynep Casalini’nin de aralarında olduğu “Bodrum Acil İklim Çağrısı” adlı grup, 8. kez iklim eylemi yaptı.

Yaklaşık 2 ay önce Zeynep Casalini’nde aralarında olduğu 5 kadın, bir araya gelerek “Bodrum Acil İklim Çağrısı” adlı grubu oluşturdu. O günden bu yana her Cuma iklim değişikliğine dikkat çekmek için eylem yapan grup, bu hafta da Bodrum Belediye Meydanı bir araya geldi.

Aralarında çocukların da olduğu yaklaşık 20 kişi, üzerlerinde “Kömüre hayır”, “Havamı, geleceğimi kirletme”, “Yeşil enerji istiyoruz”, “Güneş, rüzgar bize yeter”, “Tek kullanımlık plastiğe hayır” yazılı dövizler taşıdı.

Ünlü sanatçı Zeynep Casalini, Kent Haber’e yaptığı açıklamada eylemin amacını anlatarak şöyle dedi:

“Greta Thunberg cesaretimizi en çok toplamamıza sebep olan kişi. Onun yaptıkları sayesinde biz Bodrum’da bir şeyler yapmaya karar verdik. Bu 8’inci hafta. 2 aydır her Cuma burada buluşuyoruz. Tepecik Camii’ne kadar sloganlar atarak, şarkılar söyleyerek yürüyoruz. Dünya binlerce yıldır birçok dönemlerden geçti ama ilk defa insan yüzünden bu kadar kirlendi. İnsanların akıllarını, meziyetlerini ve becerilerini artık bu kirlettikleri Dünya’yı temizlemek için kullanmaları gerekiyor. Bütün teknolojileri, bütün bilgileri bunun için kullanmaları. Tek istediğimiz bu. Çocuklarımızın da bizim yaşlarımıza gelmelerini istiyoruz. Bilim adamları birkaç gün önce bir bildiri yayınladılar ve Dünya’nın ömrünün, felaketle bitecek ömrünün 10-11 sene kadar olduğunu söylediler. O felaketler şu anda bile oluyor. Amazonlar yanıyor. Bir sürü ülkede seller oluyor. Kaliforniya’da yangınlar var. O kadar çok ki; saymakla bitmiyor. Bunların devamında göç mecburiyeti, açlık, susuzluk… Hepsi bizi, insanlığı bekliyor. Biz bunun olmamasını istiyoruz. Tüm istediğimiz Dünya’yı tekrar yeşil, tekrar yaşanabilir bir yer yapmak. Eylem, bu istediklerimiz olana kadar devam edecek.”

29 Kasım’da büyük bir eylem yapmayı planladıklarını dile getiren Casalini, “O gün burada tüm Bodrum’u görmek istiyoruz. Çünkü Dünya çapında bir eylem yapılacak. Herkesin sesi çıkacak. O yüzden özellikle anne baba olan insanların 29 Kasım’da saat 17.00’da bu meydanda görmek istiyoruz. Elimizden geldiğince herkesin gözüne sokmaya çalışacağız. Billboardlarda, posterlerle destek isteyeceğiz" dedi.