Göç, Ziyaretçilerini Ağırlıyor

Ressam Neriman Karşanbaş’ın Bodrum’da açılan kişisel resim sergisi, ziyaretçilerini ağırlıyor.

Göç, Ziyaretçilerini Ağırlıyor

Hakan Aykan (Trafo) Kültür ve Sanat Merkezi, Ressam Neriman Karşanbaş’ın “Göç” isimli sergisine ev sahipliği yapıyor. 54 adet farklı tekniklerle yapılmış resmin yer aldığı sergi, ziyaretçilerini ağırlıyor. 

Sanatçının diğer çalışmalarında olduğu gibi sergideki eserlerinde hakim renk mor. Sanatçının çalışmalarında her ağaçta bir kadın figürü ön planda. Sanatçı eserlerinde doğup büyüdüğü yer olan, Hatay’ın “Daphne” mitolojisini hatırlatıyor. Mor renkli ağaçlarında kendi çektiği fotoğrafları kullanarak, İlk bakışta gördüğü ağaçlarda saklı kadın-erkek figürlerinin varlığını eserlerine yansıtıyor. Bu yansıma sanatçının izdüşümü. 

Ressam Neriman Karşanbaş, insanların öldükten sonra ağaca dönüştüklerini ve bunu da mor ağaçlarına yansıttıklarına inandığını ifade ederek, ”Gökyüzü, yeryüzü ve yeraltını birbirine bağlayan yaşam enerjisi olarak görünür. Ölüm yok dönüşüm vardır. Ağaçlar; Kelebeklerin evi, konaklama yeri, üreme yerleri, flört ettikleri yer. Kelebeklerin yaşam alanları. Ağaçlar Kelebekler için ne kadar önemli ise, Kadınlar için de İstanbul Sözleşmesi o kadar önemlidir” dedi.

Bodrumlu sanatseverlerin beğenisini kazanan sergi, 24 Ekim tarihine kadar gezilebilecek.
 
NERİ MOR KAR (Neriman Karşanbaş) hakkında;

İskenderun’da doğdu. 1995 yılında Gazi Üniversitesi-Mesleki Eğitim Fakültesi-Uygulamalı Resim Eğitimi mezunu. 2006 yılı İskenderun Festivali’nde “Gün Batımı” adlı Fotoğraf Yarışmasında “ikincilik”, 2007 yılında Ella Louise “Deniz Tutkulu” adlı Resim Yarışması’nda “ikincilik” ve 7. Şefik Bursalı Resim Yarışmasında ise “Sergileme” ödüllerini aldı. 2007 yılı Antalya’da Anteus Derneği ve Orman Bakanlığı’nın düzenlediği “Köprülü Kanyon” adlı Resim Çalıştayı etkinliğinde bulundu. 26 yıl MEB’da Resim öğretmenliğinden sonra 2019 yılında emekli oldu. Yurtiçinde 10 kişisel ve 33 karma sergiye katıldı.