Gökmen'in İddialarına Yanıt Geldi

Bodrum Belediyesi, AK Parti Bodrum İlçe Başkanı Osman Gökmen’in belediye araçları ile ilgili iddialarına karşı yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada “Araç kiralama ihalesine 4 farklı firma geçerli teklif vermiş ve en düşük fiyatı veren firmayla kanun gereğince sözleşme imzalanmıştır.” denildi. Akçaalan’daki Temizlik İşleri Müdürlüğü Kademesinde bulunan, 1995-2005 model arasındaki araçların ekonomik ömrünü tamamladığı, bakım onarım, yedek parça ihtiyaç maliyetlerinin yüksek olduğu ve bu araçların ihale ile satışının gerçekleştirileceği ifade edildi.

Gökmen'in İddialarına Yanıt Geldi

İlçe Başkanı Gökmen, Bodrum Belediyesine ait hizmet verebilecek kapasitede onlarca aracın önce gözlerden uzak Akçaalan Mezarlığı yanındaki alana çekildiği ve araçların bazı parçalarının kaybolduğunu ve CHP'ye yakın bir bir şirketten 142 araç için kiralama hizmeti alındığını iddia etmişti.

Gökmen’in iddiaları ile ilgili Bodrum Belediyesi’nden yazılı bir açıklama geldi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Bodrum Belediyesi Destek Hizmetleri Müdürlüğü tarafından tasarruf tedbirleri kapsamında yapılan çalışmalar ile ekonomik ömrünü tamamlamış, arıza ve model yılı itibariyle eski olan araçlardan kaynaklı aşırı akaryakıt tüketimi, tamir, bakım, onarım, yedek parça alımı, tedariki ve muhafaza edilmesi ile ilgili maliyetlerinin ortadan kalkması için yürütülen çalışmalar kapsamında;

Kamuya verilen hizmetlere göre değişen ihtiyaç ve talepler, motorlu taşıt vergisi, sigorta, araç muayene ücretleri, satın alma süreçleri gibi maliyetlerin tamamen yüklenici firma tarafından karşılanmasıyla hem maddi hem de iş yükü anlamında tasarruf sağlanması amacıyla araçların bir kısmında kiralama yöntemine gidilmektedir.

“EN DÜŞÜK FİYATI VEREN FİRMAYLA SÖZLEŞME İMZALANDI”

Belediyemiz kamu hizmetlerinde kullanılmak üzere, 4734 Sayılı Kamu İhale Kanunun 19. Maddesine istinaden açık ihale yöntemine göre muhtelif araç kiralama hizmet alımı ihalesi yapılmıştır. Şeffaf belediyecilik anlayışıyla kamuoyuna açık bir şekilde gerçekleştirilen araç kiralama ihalesine 4 farklı firma geçerli teklif vermiş ve en düşük fiyatı veren firmayla kanun gereğince sözleşme imzalanmıştır.

İhale kapsamında; Fen İşleri, Temizlik İşleri, Park ve Bahçe İşleri, Kültür Sosyal İşleri, Veteriner İşleri, Tarımsal Hizmetler, Destek Hizmetleri, Zabıta Müdürlükleri ile Cenaze Hizmetleri Birimlerinde kullanılmak üzere, 26 damperli kamyon, 3 çift kabin pikap, 24 kombi kamyonet, 10 kombi kamyonet zabıta aracı, 27 çift kabin kamyonet, 2 kapalı panelvan, 3 panelvan cenaze taşıma aracı, 31 otomobil hizmet aracı, 4 panelvan sokak hayvanları toplama aracı, 2 frigofrik minivan, 1 çift kabin kamyonet asansör sistemli, 18 tonluk akaryakıt tankeri, 1 teleskopik platformlu araç, 5 minibüs, 1 Otobüs, 1 Çekici, 2 vinçli dal budama  atıkları toplama, 2 su tankeri kiralanmıştır.

İHALE İLE SATIŞI GERÇEKLEŞTİRİLECEK

-Hali hazırda Akçaalan Mahallesinde Temizlik İşleri Müdürlüğü Kademesinde bulunan, 1995-2005 model arasında, ekonomik ömrünü tamamlamış, bakım onarım, yedek parça ihtiyaç maliyetleri 100-200 bin TL arasında olan ve aynı zamanda yakıt sarfiyatları üst seviyedeki araçlarla ilgili olarak yürütülen çalışmalar kapsamında;

2022 yılı içerisinde, 2886 Sayılı Devlet İhale Kanunu usullerine göre satışı gerçekleştirilecektir. Sınıflarına göre iki parça halinde satışı gerçekleştirilecek araçlarla kamu kaynaklarının verimli kullanılarak tasarruf elde edilmesi hedeflenmektedir.   

Söz konusu kademe güvenlik sistemi ile 24 saat izlenmekte olup güvenlik görevlileri ile korunmaktadır. Kendi öz kaynak araçlarımızın uygun yedek parça ihtiyaçları bahse konu ekonomik ömrünü tamamlamış araçlardan sağlanarak burada da kamunun kaynakları korunmuş, korumaya da devam edilecektir.

Bodrum Belediyesinde, ekonomik ömrünü tamamlamış araçlar, kiralanacak araçlar ile öz kaynak araçlarımızın fayda maliyet analizleri yapılarak kamu kaynaklarının verimli kullanılması ön planda tutulmuştur. Bodrum Halkı için var olan, gece gündüz hizmetlerini kesintisiz sürdüren Belediyemiz şeffaf, hesap verebilir ve yasal mevzuatlar çerçevesinde faaliyetlerini icra etmektedir.”
,