Halk Direndi, Orman Kurtuldu!

Muğla’nın Milas ilçesi İkizköy Mahallesi’nde orman işletmesi tarafından kesilmek için damgalanan 600 dönümlük yaşlı ve doğal kızılçam ormanı, İkizköy halkı ve Muğla Çevre Platformu’nun (MUÇEP) aylar süren ortak mücadelesi ile kesimden kurtarıldı. 

Halk Direndi, Orman Kurtuldu!

Milas Orman İşletme Müdürlüğü, İkizköylülerin verdiği toplu dilekçeye cevaben yazdığı yazıda, endüstriyel plantasyon sahası olarak belirlenen Akbelen mevkiindeki ormanlık alanın kesim programından çıkarıldığını bildirdi.

2019 yılı Ağustos ayında ormanlık alandaki ağaçlar Milas Orman İşletme Müdürlüğü’ne bağlı ekipler tarafından kesilmek üzere damgalanmaya başlanmıştı. İkizköy halkının kesim çalışmalarını MUÇEP’e haber vermesi ile MUÇEP kesimi durdurmak için yöre halkı ile ortak bir mücadele başlattı. Kesim için damgalanan orman alanı, Yeniköy ve Kemerköy termik santrallerine yakıt sağlayan kömür sahasının hemen 1 km ötesinde bulunuyor. Ayrıca alan, enerji şirketinin maden sahasını genişletmek için satın almak istediği İkizköy, Karacahisar ve Çamköy halkına ait tarla ve zeytinlik arazilerin tam ortasında yer alıyor. Söz konusu alanın endüstriyel ağaçlandırma adı altında ormansızlaştırılarak Yeniköy-Kemerköy Enerji A.Ş.’ye maden sahası olmak üzere teslim edilmek istendiği hem MUÇEP hem de köylüler tarafından kamuoyunun getiriliyordu.

Aylar süren mücadelenin son aşamasında, geçtiğimiz Kasım ayında orman alanında yapılan deneme kesimlerini sahaya giderek fiilen durduran İkizköy halkı ve MUÇEP gönüllülerinin mücadelesi sonucu, Milas Orman İşletme Müdürlüğü köylünün haklı itirazlarını dikkate alarak, 05 Şubat 2020’de ağaç kesiminden vazgeçtiğini bildirdi. Yazıda, “vatandaşlar ve çevre örgütleri tarafından maden sahası olarak kesileceği ve sağlık sorunlarına yol açılacağı gerekçeleri ile karşı oldukları anlaşılmıştır. Yıllardan bu yana vatandaşla uyum içerisinde bulunan kurumumuz için vatandaşlarımızın bu düşüncesi gereği yine ılımlı tutum sergilemesi ve sosyal problemin önüne geçilmesi önem arz etmektedir” denilerek, kesimin “şimdilik” ertelendiği belirtiliyor.

ORMAN İŞLETME MÜDÜRLÜĞÜ’NÜN CEVABI

5 Şubat 2020 tarihinde yurttaşların verdikleri dilekçelere Milas Orman İşletme Müdürü imzası ile gelen cevapta şöyle deniliyor: “Milas İlçesi Akbelen mevkiinde bulunan 136, 137 nolu Endüstriyel Ağaçlandırma bölmelerinin vatandaşlar ve çevre örgütleri tarafından maden sahası olarak kesileceği ve sağlık sorunlarına yol açılacağı gerekçeleri ile karşı oldukları anlaşılmıştır. Yerin kesimi ile ilgili gerekli bilgilendirmeler yapılmış ise de vatandaşlar ikna olmamış ve sosyal probleme dönüşmüştür. Yıllardan bu yana vatandaşla uyum içerisinde bulunan kurumumuz için vatandaşlarımızın bu düşüncesi gereği yine ılımlı tutum sergilemesi ve sosyal problemin önüne geçilmesi önem arz etmektedir. 2020 yılı programındaki 136, 137 nolu Endüstriyel Ağaçlandırma sahalarının kesiminin ertesi yıllarda yapılması uygun görülmüştür.”

MUĞLA ÇEVRE PLATFORMU NE DİYOR?

MUÇEP temsilcileri, verilen cevapta sorunun ekolojik boyutuna değinilmese de ormanı kesme girişiminin sosyal soruna yol açtığının anlaşıldığının ifade edilmesini olumlu bulduklarını, her ne kadar kesim projesinden kesin olarak vazgeçildiği ifade edilmese de, erteleme kararının halkın doğayı koruma kararlığının sonucu olduğunu söylediler. MUÇEP’in Orman Çalışma Grubu üyeleri, yalnızca Milas’ta değil, Muğla genelinde orman ekosistemlerinin maden çıkarma ya da odun üretimi gerekçeleri ile kesilerek rant aracına dönüştürülmesini durdurmak için mücadelelerine devam edeceklerini bildirdiler.