İÇKİ SKANDALININ FATURASI BÜYÜYOR !

Bodrum'da dört gün önce ''zehirlenme'' şüphesiyle tedavi Akdeniz Üniversitesi Hastanesine...

İÇKİ SKANDALININ FATURASI BÜYÜYOR !
Bodrum'da dört gün önce ''zehirlenme'' şüphesiyle tedavi Akdeniz Üniversitesi Hastanesine sevk edilen Rus uyruklu rehberlerden Zalyaeva Auılıaalyeva'nın da hayatını kaybettiği bildirildi.

Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Başhekimi Erdoğan yaptığı açıklamada, yoğun bakım ünitesinde tedavi edilen Zalyaeva Auılıaalyeva'nın yapılan tüm müdahalelere rağmen hayatını yitirdiğini ifade etti.

OLAYIN YAŞANDIĞI YERDE İNCELEME YAPILDI

Bodrum’da Rus rehberlerin zehirlenme şüphesiyle hastaneye kaldırılmasının ardından Bodrum Emniyet Müdürlüğü, Tarım Müdürlüğü ve Sağlık Müdürlüğü ekiplerinin olayın yaşandığı teknede inceleme yaptığı bildirildi.

Muğla Valisi Fatih Şahin'in talimatı doğrultusunda Muğla Emniyet Müdürlüğü, Sağlık Müdürlüğü ve Tarım Müdürlüğü ekipleri, olayın yaşandığı ''Orkan 5'' adlı teknede detaylı incelemeler yaptılar.

Bodrum Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Grup Amirliği'ne bağlı narkotik köpeklerinin de kullanıldığı incelemeler sırasında, Olay Yeri İnceleme Şube Müdürlüğü ekipleri de görev yaptı. Bodrum İlçe Tarım Müdürlüğü ekipleri de teknenin deposunda yer alan 714 şişe içecekten numuneler aldılar.

Bu arada zehirlenme şüphesiyle hastaneye kaldırılan 21 Rus rehberden alınan kan örneklerinin İzmir Adli Tıp Kurumu'na gönderildiği öğrenildi.

Öte yandan Bodrum Cumhuriyet Savcılığı'nın başlattığı soruşturma kapsamında, Muğla Tarım İl Müdürlüğü ekiplerince Rus rehberlerin teknede yedikleri yemek ve içeceklerden alınan numunelerin Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nın İzmir'deki laboratuarı ile İzmir Adli Tıp Kurumu'na gönderildiği bildirildi.

İlk tedavisinin ardından Antalya'daki Akdeniz Üniversitesi'ne sevk edilen Rus rehberlerden Maria Shalyapina ve Zalyaeva Auılıaalyeva'nın ölümünün ardından savcılık tarafından başlatılan soruşturma genişletilirken, iki rehberin kesin ölüm nedenlerinin tespiti için otopsi raporu bekleniyor.

Yetkililer, olayın ardından teknede bulunan 4 kişinin ifadesine başvurulduğunu, bu kişilerden adliyeye sevk edilen 2 kişinin adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığını bildirdiler.

Öte yandan Rusya ile Türkiye arasında İzmir'de düzenlenen turizm çalıştayına Bodrum'da yaşanan ve Rus basınında geniş yankı bulan alkol faciası damgasını vurdu. Toplantıda konuşan Müsteşar Yardımcımız Özgür Özarslan, turu düzenleyen firma yetkilisinin gözaltına alındığını açıkladı ve bundan böyle işletmelere yönelik çok sıkı denetimler geleceğini vurguladı.

Çalıştayın bu toplantısının son derece önemli olduğunu belirten Rusya Spor Turizm ve Gençlik Bakan Yardımcısı Pisarevskiy Evgeny ise iki ülke arasındaki gayretli çalışmalar neticesinde, Rus turistlerin Türkiye'de kendini güvende hissettiğini söyledi.

Evgeny, "Ancak yaşanan son olay son derece üzücü. Bir insanın yaşamı hiçbir istatistikle ölçülemez. Dolayısıyla bu konudaki en büyük beklentimiz, emniyetin bu kişileri yakalayarak mahkemenin karşısına çıkarmasıdır. Rusya'da bu konu ile ilgili olarak basın son derece duyarlı ve yaşanan bu tip vakalar ülkede büyük tartışmalara neden oluyor. Yaşanan bu olay aynı zamanda Türkiye'nin imajı açısından da son derece olumsuz bir olay" değerlendirmesini yaptı.