İngiltere'den Ciddi Artış Bekleniyor

İngiliz tur operatörü Jet2holidays, Başbakan Boris Johnson'un 'normalleşme' takvimini açıklamasının ardından rezervasyonlarda yüzde 1000 artış kaydedildiğini açıkladı.

İngiltere'den Ciddi Artış Bekleniyor

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, normalleşme planı kapsamında tedbirlerin gevşetilme takvimini açıkladı. 12 Nisan'da İngiltere içinde pandemi tedbirlerinin kaldırılacağı ve 17 Mayıs tarihinden itibaren de İngiliz vatandaşlarına uluslararası seyahat serbestliği geleceği açıklandı. Her yıl 3 milyon İngiliz'in tatil için tercih ettiği Muğla'nın dünyaca ünlü Marmaris, Bodrum ve Fethiye ilçesinde turizmciler gelen sevinçli haber ile umutlandı. Muğla'nın turistik ilçelerindeki turizm acenteleri ve konaklama tesisi yetkililerinin İskoçya, Kuzey İrlanda, Galler ve İngiltere'yi kapsayan Birleşik Krallıktaki uluslararası tur operatörleri ile görüşmelere başlarken, gelen haberler yüzleri güldürdü.

TUI VE EASYJET DE BÜYÜK ARTIŞ OLDUĞUNU AÇIKLAMIŞTI

Boris Johnson'un açıklamalarının ardından yüzde 500 ve yüzde 630 artış yaşandığını açıklayan TUI ve EasyJet Holidays'in ardından bir açıklama da Jet2holidays'ten geldi.

Jet2holidays ve Jet2, Johnson'un açıklamalarının ardından rezervasyonlarda büyük artış olduğunu açıkladı. Şirketin verdiği bilgiye göre, açıklamaların ardından son 24 saatte rezervasyonlarda yüzde 1000 artış kaydedildi. Rezervasyonlarının büyük bölümünün temmuz ve sonrasına dönük olduğunu bildiren Jet2holidays CEO'su Steve Heapy, "Bir süredir İngiliz halkında yaz tatiline ilişkin ciddi bir bastırılmış talep olduğunu görüyorduk. İngiliz halkı hükümetin açıklamasını bekliyordu. Rezervasyonlardaki artış İngiliz halkının tatile ne kadar hazır olduğunu gösteriyor" dedi.

FARKLI DÜŞÜNENLER DE VAR

Kimi sektör uzmanları ise söz konusu artışların çok düşük seviyelerden geldiğini, oransal büyüme yüksek olsa da, rakamsal büyümenin çok büyük olmadığına dikkat çekti.

Boris Johnson'un tatile ne zaman çıkılabileceğinin 12 Nisan'da bildirileceğini ve 17 Mayıs'tan önce yurt dışına tatile çıkılmasının söz konusu olmadığını açıklamasının ardından Jet2, 16 Mayıs'a kadarki tüm tatil programlarını ve uçuşları askıya aldı.