İznik Çinileri İle Selçuklu Seramikleri Bu Sergide

Gülfer Akgönül’ün yaklaşık 100 eserinin yer aldığı Çini ve Seramik Sergisi, Bodrum’da açıldı. 

İznik Çinileri İle Selçuklu Seramikleri Bu Sergide

Gülfer Akgönül’ün yaklaşık 100 eserinin yer aldığı Çini ve Seramik Sergisi, Bodrum’da açıldı. 

Duayen hocalardan aldığı eğitim, kişisel araştırma ve birikimi ile yurtiçi ve yurtdışı müze seyahatlerinden oluşan izlenimlerinin katkısıyla oluşan çini aşkıyla 5 yıl önce çalışmalara başlayan Gülfer Akgönül, ilk kişisel çini ve seramik sergisini Bodrum’da açtı. 

Milta Bodrum Marina Osmanlı Tersanesi Kaymakamlık Sanat Galerisi’nde açılan sergide Akgönül, 16 ve 17’nci yüzyıl İznik Çinileri ve 12 ve 13’üncü yüzyıl Selçuklu Seramiklerinden oluşan eserlerini sanatseverlerin beğenisine sundu. Sergide, İslam Geometrisinden desenler de yer alıyor. 

Çalışmalarını İstanbul’daki atölyesinde sürdüren Gülfer Akgönül, açılışta Kent Haber’e yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Sanata 30 sene önce minyatürle başladım. 15 sene boyunca minyatür yaptım. Daha sonra resim sanatı ile ilgilendim. Yalıkavak’ta da galeri açmıştım. Son 5 senedir de çini sanatıyla ilgileniyorum. Buradaki eserlerim 16 ve 17’nci yüzyıl İznik Çinileri ve 12 ve 13’üncü yüzyıl Selçuklu Seramiklerinden oluşuyor. Bir de İslam Geometrisi desenleri var. 3 tarzda çalışıyorum. Beni bu sanata çeken aslında İznik Çinileri oldu. Bizim eserlerimizin çalınarak bir müze kurulması beni çok etkilediği için İznik Çinilerinden yola çıktım. Ben 5 senedir çiniyle ilgileniyorum. Bu da çini üzerine ilk kişisel sergim. Yalıkavak’ta da daha önce galeri açtığım için sergimi burada açmak istedim, buradan yola çıkmak istedim. Şu anda kendimi yola çıkmış kabul ediyorum” dedi.

Sergi, 25 Haziran tarihine kadar görülebilir.