Kadına Şiddete Ses Yükselttiler

CHP Bodrum İlçe Kadın Kolları tarafından “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü” nedeniyle bir basın açıklaması yapıldı.

Kadına Şiddete Ses Yükselttiler

CHP Bodrum İlçe Başkanlığı Çarşı Mahallesi’ndeki binasında yapılan basın açıklamasına parti üyesi kadınlar katıldı. Açıklamayı okuyan İlçe Kadın Kolları Başkanı Umut Anıl Özdoğan, şunları dile getirdi:

“1999 yılında Birleşmiş Milletler bugünü Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü ilan etti. Kadınları koruyamayan, şiddeti tolere edilebilir bulan, öldürülen kadınları sadece sayı olarak nitelendiren zihniyete bir kez daha sesleniyoruz, her kadın bir hayattır! İsimlerini tek tek saymanın günler süreceği binlerce kadın katledildi! Bu kadınlar sayı değildi, hayatın ta kendisiydi. Anne, evlat, abla, kız kardeş, arkadaş, öğretmen, doktor, mühendis, hemşire, karşı komşu… Yaşamdan koparılan kadınların arkasında gözü yaşlı anneler, babalar, çocuklar kaldı. Kimimiz öğretmenini, kimimiz doktorunu, kimimiz sırdaşını, kimimiz akrabasını sonsuzluğa uğurladı. O nedenle bugün 81 il, 973 ilçede kadın erkek tek ses olduk, haykırıyoruz, kadın cinayetleri politiktir! İktidarın kadını yok sayan politikalarına karşı, biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak kadınları güçlendiren eşitlikçi politikaları hayata geçireceğiz. Bu mücadeleyi kadın erkek bir arada vereceğiz. Kadınların can simidi olan İstanbul Sözleşmesi’nden asla vazgeçmedik, vazgeçmeyeceğiz. İktidara geldiğimizde Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun söz verdiği gibi 24 saat içinde İstanbul Sözleşmesi’ni yeniden yürürlüğe koyacağız. Bizlere ülkemizin ve partimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ten kalan büyük bir mücadele mirası var! Hiçbirimiz eşitlik mücadelemizden asla vazgeçmeyeceğiz! Bugün sokaklara çıkarken, haklarımızı ve demokrasiyi savunmak için bir arada olacağız, kadın erkek hep birlikte sesimizi yükselteceğiz.”

Muğla Barosu Kadın Hakları ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Hakları Komisyonu da “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü”nde Bodrum Adliyesi önünde basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasını okuyan komisyon üyesi Av. Özgecan Tut, şunları dile getirdi:

“Erkek şiddeti, yaş, meslek, statü, gelir ve medeni durum tanımaksızın varlık göstermekte. Daha bu yılın başında, meslektaşımız Av. Dilara Yıldız, olay yerine çağrılan polis memurlarının huzurunda kamuya açık bir alanda katledildi. Bu rakamlar nezdinde, erkek şiddetinin sistematik olmadığı, münferit olduğu beyanı arkasına sığınmak, gerçekleri görmezden gelmek anlamına gelmektedir. 1999 da 25 Kasım tarihi Birleşmiş Milletler tarafından "Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü" ilan edilmiştir. Ancak görüyoruz ki bu tarihten itibaren, sadece ülkemizde değil, tüm dünyada kadınlara yönelik sistematik şiddet, cinsiyetçi politikalar uygulanmaya, uluslararası sözleşmelerin yükümlülükleri yerine getirilmeyerek, etkin bir şiddet mücadelesi izlenmemektedir.

Kadınların ekonomik özgürlüğünün sağlanması ve fırsat eşitsizliğinin ortadan kaldırılması için kreş, sosyal güvenlik, parasız eğitim ve parasız sağlık gibi haklardan yararlanılmasının sağlanmasına destek sağlamak içindir. Bunlarla beraber, savunma adı altında, erkek şiddeti nedeniyle suçtan zarar gören kadınların davalarında kadını itibarsızlaştırma yolu ile cinsiyetçilik yaparak fail savunuculuğunu engellemek, cinsiyetçi yargılama kapsamında yargı kararlarının verilmemesini sağlamak içindir. Muğla Barosu Kadın Hakları ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komisyonu üyeleri olarak İran'da Mahsa Amini'nin başörtüsü gerekçe gösterilerek öldürülmesinin ardından güçlenen kadın hareketini selamlıyoruz. Mücadeleleri mücadelemizdir.”

AK PARTİLİ KADINLARDAN AÇIKLAMA 

Ak Parti Bodrum İlçe Kadın Kolları'ndan yapılan yazılı açıklamada ise "Kadını ve kadının varlığını son derece önemseyen bir yaklaşımla “Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü” kapsamında Sayın Cumhurbaşkanımız, Genel Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın da sık sık tekrarladığı gibi kadına şiddetin, insanlığa ihanet olduğunu bir kez daha haykırıyoruz. AK Parti teşkilatları olarak, her adımımızda bu bilinçle hareket ediyor, her fırsatta dile getiriyoruz. Tek bir kadına yönelik şiddete daha tahammülümüz yok. Kadına yönelik şiddet, yalnızca kadın oldukları için uygulanan veya kadınları etkileyen, kadının insan hakları ihlaline yol açan her türlü tutum ve davranıştır. Kadına yönelik şiddet, sadece ülkemizin değil, maalesef tüm dünyanın sorunudur. Tüm dünya gibi bizim de canımızı yakan, kadına yönelik şiddetle mücadele etmekte kararlıyız. Şunu apaçık söylüyoruz ki, bu konuda asla toleransımız yok. Sadece ev içi değil, başta PKK olmak üzere tüm terör örgütlerinin kadınlara ve çocuklara yaptığı her türlü şiddetle kararlılıkla mücadele edeceğiz. Var olan çözüm önerilerimize yenilerini ekleyerek, canla başla çalışmaya devam edeceğiz. “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü”nde bir kez daha ifade ediyoruz ki; şiddet uygulayana, şiddete taraf olana, şiddet üzerinden siyaset yapana, mobbing ve sözlü şiddet uygulayana, şiddeti olumlayan zihniyete karşı kadın-erkek omuz omuza mücadelemizi sürdüreceğiz." denildi.