Kıran Kırana Maçta Ayağı Kırıldı

Ragbi Ligi Avrupa Şampiyonası D Grubu maçları, 14-17 Ekim tarihlerinde Bodrum’da oynanıyor. Maçlar, kıran kırana geçerken bir oyuncunun ayağı kırıldı.

Kıran Kırana Maçta Ayağı Kırıldı

Bodrum Belediyesi, Bodrum Tanıtma Vakfı (BOTAV) ve Türkiye Ragbi Ligi Derneği (TRLA) işbirliğiyle Ragbi Ligi Avrupa Şampiyonası D Grubu maçları, Bodrum’un Mumcular Mahallesi’ndeki Hüseyin Akar Tesisleri’nde oynanıyor. 4 takımlı D Grubu’nda Türkiye’nin yanı sıra Hollanda, Malta, Çekya yer alıyor. 

İlk gün Malta – Çekya ve TürkiyeHollanda maçları oynandı. Maçlar adeta kıran kırana geçiyor. Sporcular, sayı kazanabilmek için kıyasıya mücadele etti. Maçlarda talihsiz bir anda yaşandı. Malta – Çekya maçında ayağı kırılan Çekyalı sporcu, ambulansla hastaneye kaldırıldı. Maç bir süre durdu. Maçları izlemeye gelen Mumcular Mahallesi sakinleri, Türkiye’ye maç boyunca destek verdi. 

Maçlarda Malta karşısında ilk yarıyı 16 - 6 önde bitiren Çekya, maçı 40- 16 yendi. Türkiye ise rakibi Hollanda’ya 38 – 18 yenildi. Şampiyonada üçüncülük ve final maçı 17 Ekim Pazar günü oynanacak. 

Maçları izlemeye gelen futbol antrenörü Zekeriya Baş, “Ben 16-17 yıldır lisanslı futbol oynuyorum. Aynı zamanda son 2 yıldan beri antrenörüm. Futbol da güce dayalı bir spor ama bu gerçekten böyle biraz güreşvari ve takım oyununun daha öne çıktığı bir spor. Güç, kuvvet isteyen bir spor. Ben 26 yaşındayım, ilk kez gördüm, ilk kez izliyorum. Farklı bir spor. Güzel bir spor. En azından spor. Kötü, zararlı alışkanlıklardan uzak tutmak için değişik bir dal. Neden olmasın.” dedi. 

Türkiye Ragbi Ligi Derneği Başkanı Gürol Yıldız ise şu bilgileri verdi:

“Süper bir şampiyonamız var. İlk defa Türkiye’de oynanacak Avrupa Ligi Şampiyonası. Bu grupta şampiyonluğu kazanacak takım 2025’te Dünya Ragbi Kupasına katılma hakkına sahip olacak. Bu sporun adı ragbi lig. 13’lü oynanıyor. 13 oyuncu sahada 80 dakika oynanan bir spor. Ragbi lig, 1895’ten beri oynanan bir spor. Bütün dünyada oynanıyor. Biz Türkiye Ragbi Ligi olarak 2016 yılında başladık. Bir atasözü var, ‘top geçer adam geçmez’ diye bir deyim var. Bu güreş ve futbolun karşımı bir spor.”

Muhabir: Hamdi Yörür