Kıyılarda Temizlik Seferberliği Vardı

Her yıl dünyada eş zamanlı gerçekleştirilen Uluslarası Kıyı Temizleme Günü Etkinliği ICC (International Coastal Cleaning Day) kapsamında Bodrum’da da sahillerde kıyı temizliği yapıldı.

Kıyılarda Temizlik Seferberliği Vardı

Etkinliklerden biri Bodrum Karya Rotary Kulübü organizasyonuyla Bitez Limanı’ndan başlayıp Adaboğazı yolunda düzenlendi. Uluslararası Kıyı Temizleme Günü kapsamında gerçekleştirilen kıyı temizliğine Karya Rotary Kulübü üyelerinin yanı sıra çeşitli STK üyeleri ve vatandaşlar da katıldı. Yaklaşık 50 kişinin katıldığı etkinlikte Adaboğazı bölgesinde çok miktarda çöp toplandı. 

Etkinlikte Kent Haber’e bir açıklama yapan Bodrum Karya Rotary Kulübü Başkanı Ahmet Erdemli, çevreyi ve denizleri temiz tutma çağrısı yaparak şunları kaydetti:

“Dünya’da temiz ve yaşanabilir bir çevre yakalamak için Rotary’nin öncelikli sıraya aldığı konulardan birisi de çevre temizliğidir. Çevre, toprak, su ve havadır. Temiz çevrede yaşamak insanların en doğal hakkıdır. Hepimizin önce bulunduğumuz yerleri, daha sonra çevremizi temiz tutmak mecburiyetimiz var. Biz Rotary olarak sadece burada değil, Türkiye’nin her yerinde çevre, kıyı ve deniz dibi temizliği yapmaktayız. Dolayısıyla bizim amacımız gelecek nesillere daha temiz bir çevre bırakabilmek için bir farkındalık yaratmak olacaktır. Bizim üzerinde en çok durduğumuz konu, daha küçük yaşlarda, okul sıralarındayken çevrenin ne demek olduğunu, çevre temizliğinin ne demek olduğunu çocuklarımıza öğretmek. Pandemi dolayısıyla bunu gerçekleştiremiyoruz ama pandemi bittikten sonra okullarda çevre temizliği eğitiminin yapılmasını çok arzuluyoruz ve bunu yapmayı planlıyoruz” dedi.