KOYLAR KİRLENİYOR MU'

Muğla Üniversitesi Çevre Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezinin Göcek koylarında...

KOYLAR KİRLENİYOR MU'
Muğla Üniversitesi Çevre Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezinin Göcek koylarında yaptığı araştırmada, yoğun tekne trafiği nedeniyle deniz suyunda kirlilik yaşandığı tespit edildi.
Çevre Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezinin Göcek'te yapılan incelemeler sonrasında ulaştığı bulgular, Muğla Valiliği ve yerel yöneticilere bir rapor halinde sunuldu. Raporda, bölgenin Türkiye'de en yoğun tekne trafiğinin yaşandığı bölgelerden birisi olduğuna işaret edilerek, şu ifadelere yer verildi:
''Göcek koyları kirlenme açısından bir tehlike ile karşı karşıya bulunuyor. Bölgede yapılan fiziksel, kimyasal ve mikro biyolojik ölçümlerde su sirkülasyonunun çok yavaş olduğu tespit edildi. Göcek koylarında deniz suyu kirliliği sınır derecelere ulaşmış durumda. Katı ve sıvı atıkların, kimyasal ve biyolojik arıtmaya tabi tutulmadan denize akıtılması sonucu koylarda yaşanan kirlilik hızla artıyor''
Muğla Valisi Lütfi Yiğenoğu, yaptığı açıklamada, Muğla'da 108 koy bulunduğunu belirterek, ''Bu koyların kirletilmemesi için yoğun çaba harcıyoruz. Önümüzdeki günlerde koyları yerel yönetimler ve bu koylarda bulunan işletmeler aracılığı ile teknelerle temizleyeceğiz'' dedi.
Koyları kirletenlere yönelik yasal yaptırımlarında hayata geçileceğine işaret eden Yiğenoğlu, ''Muğla'da bulunan 108 koyu kimsenin kirletmesine müsaade etmeyiz koyları kirleten teknelere sahil güvenlik ve çevre müdürlüğü ekipleri ceza kesecekler. Bu konuda esas görev koyların bulunduğu bölgelerdeki yerel yönetimlere düşüyor'' diye konuştu.