Lodos Denizcilere Zor Saatler Yaşattı

Bodrum’da etkili olan lodosta balıkçı kayıkları alabora oldu, tekne karaya sürüklendi, hava muhalefeti dolayısıyla feribot seferleri yapılamadı.

Lodos Denizcilere Zor Saatler Yaşattı

İlçede dün keşişlemeden esen rüzgar, bugün lodosa döndü. Günlük yaşamı olumsuz etkileyen kuvvetli rüzgar sebebiyle Bodrum – Datça feribot seferleri iptal edildi. 

Kıyıya vuran büyük dalgalar, bazı balıkçı kayıklarını karaya sürükledi, bazıları da alabora oldu. Paşatarlası sahili açıklarında tonoza bağlı yaklaşık 10 metre uzunluğundaki Aksun isimli ahşap tekne, koçboynuzunun kırılması sonucu tonozdan ayrılarak karaya sürüklendi. Karaya oturan tekne, daha fazla zarar görmemesi için halatlarla bağlanarak sabitlenmeye çalışıldı. Gümbet sahilinde de küçük iskeleler dalgalardan zarar görüp kırıldı.

Erdem Özekmekçi isimli vatandaş Kent Haber’e yaptığı açıklamada “Tekne tonoza balıydı. Koçboynuzları kopmuş. Dolayısıyla da tonozdan ayrılmış, yaklaşık 2-2,5 saat önce karaya vurdu. Böyle giderse, hava daha da sert eserse hasar alır.” diye konuştu. 

Bitez sahilindeki balıkçılar ise teknelerinin su alıp batma ihtimaline karşı nöbet bekledi. Balıkçılar her lodosta bu gece gündüz bu şekilde nöbet tuttuklarını söyledi. 

Mustafa Girgin isimli balıkçı, rüzgar batıdan kuvvetli estiğinde teknelerinin başında nöbet tuttuklarını ifade ederek “Şu an hava sert estiğinden dolayı teknelerimizin başında bekliyoruz. Bütün balıkçı arkadaşlarımızla beraber nöbetteyiz bugün burada. Sonuçta ekmek teknesi bunlar. Biz bunlardan para kazanıyoruz. Yapabileceğimiz bir şey yok.” dedi. 

Lodosun kuvveti, akşam saatlerine doğru azaldı. 

Muhabir: Hamdi Yörür