Makedonya'dan 11 Kupa İle Döndüler

Mayıs 2022 tarihinde “Türkiye Dans Sporları Federasyonu” tarafından düzenlenen “Modern Dans ve Jazz Dans Türkiye Şampiyonasında” Türkiye Şampiyonu olan Bodrum Dans Kulübü’nün çocuk dansçıları, Makedonya’da yapılan Avrupa Şampiyonasına katıldı. Bodrumlu sporcular, Makedonya'dan 11 kupa ile döndü.

Makedonya'dan 11 Kupa İle Döndüler

Bodrum Dans Kulübü Modern Dans antrenörü Alona Burlakova tarafından son 5 yıldır 32 milli sporcu yetiştiren Modern Dans bölümü, ulusal başarılarının yanı sıra uluslararası ödüller almaya devam ediyor. Yaşları 7 ile 17 arasında değişen 39 çocuk dansçı ile Avrupa Şampiyonasında Modern Dans, Jazz Dans ve Bale yarışmalarına katılan Bodrumlu dansçılar, Bale’de Avrupa ikinciliği, üçüncülüğü ve dördüncülüğü derecelerinin yanı sıra, Jazz Dansta da ikincilik ödülü alarak toplam 11 kupa ile yurda döndüler.

Modern Dans eğitmeni Alona Burlakova, Bale eğitmeni Margarita Bildirici ve takım kaptanı Fatih Özvezneci eşliğinde Avrupa Şampiyonasına katılan Bodrumlu sporcular aldıkları derecelerden dolayı çok mutlu olduklarını ifade ettiler. 

Milli Takım Kaptanı ve Bodrum Dans Kulübü Başkanı Fatih Özvezneci şampiyona hakkında şunları söyledi:
  
“Makedonya’da yapılan “IDO European Ballet, Jazz, Modern & Contemporary Championship” yarışmasına Türkiye’den 6 spor kulübünden toplam 108 kişilik bir Türk kafilesi olarak katıldık. Dört gün boyunca 08.00-23.00 arasında üç ayrı salonda yapılan yarışmalarda Türk ekiplerimiz 22 ülkeden 1900 dansçıya karşı tarihte elde edemediğimiz ölçüde başarılar elde ettiler. Yarışmaya en kalabalık katılan ülkeler sıralamasında 409 sporcu ile Slovenya, 256 sporcu ile Polonya, 229 sporcu ile Sırbistan ilk üç ülke olurken, bunları sırası ile Almanya, Çekya ve Slovakya takip etti. Türkiye 108 sporcu ile en kalabalık 7 ülke olarak Şampiyonada yer aldı.

Ülkemiz daha önceki yıllarda bu yarışmaya katılmış fakat finalde yarışma şansı elde edememişti. Bu yıl ilk kez çeyrek finalden finale kadar yükselmeyi başardık ve sadece Bodrum Dans Kulübü olarak 11 kupa kazandık. Ayrıca diğer illerden katılan dans kulüplerimizin de çok güzel dereceleri oldu ve o kulüplerimiz de çeşitli kupalar kazandılar.
 
Ülkemizde henüz çok yeni bir dans branşı olan Modern Dans ve Jazz Dansta Türkiye şampiyonu olan dansçılara maalesef federasyon tarafından herhangi bir maddi destek verilmediği için milli takım formasından uçak biletine ve hatta yarışma kayıt ücretlerine kadar tüm masraflarını kendi imkanları ile karşılamak zorunda kalan sporcularımıza destek verilmesi halinde çok daha büyük başarılar getireceklerine inanıyorum. Çok yetenekli olan ancak maddi imkanı kısıtlı olduğu için yarışma masraflarını karşılayamayan onlarca sporcumuz var ve onlara da şans verilmesini yetkililerden rica ediyorum.”