Milas'ta Toplu Arı Ölümleri Tedirgin Etti!

Milas'ta  yaşanan toplu arı ölümleri, üreticileri tedirgin etti. Yetkililer numune alarak, ölümlerin sebebinin belirlenmesi için inceleme başlattı.

Milas'ta Toplu Arı Ölümleri Tedirgin Etti!

Milas'ta yaşanan toplu arı ölümleri, üreticileri tedirgin etti. Yetkililer numune alarak, ölümlerin sebebinin belirlenmesi için inceleme başlattı.

Arıcılılığı ve bal üretimiyle ön plana çıkan Milas'ta ilçeye bağlı Karahayıt Mahallesi’nde, toplu arı ölümleri yaşandı. Mahalledeki Sivri  Kaya Mevkii’nde kovanları bulunan arıcı Mehmet Ali Çoban, kovanlarına bakıma gittiğinde arıların telef olduğunu görünce büyük bir şok yaşadı.

Muğla Arı Yetiştiricileri Birliği Yönetim Kurulu Üyesi ve Milas temsilcisi Ümmet Çoban, yaşanan olay üzerine mağdur olan arıcı Mehmet Ali Çoban ile görüştükten sonra Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği ve Muğla Arı Yetiştiricileri Birliği Ziya Şahin'e bilgi verdi. Başkan Şahin, olayın araştırılması ve arıların ölüm sebebinin ortaya çıkarılması için  Tarım ve Orman Müdürlüğü yetkilileri ile görüştü. 

Milas Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri, ihbarın ardından bölgede inceleme başlattı. Arıcılarla görüşerek toplu arı ölümlerini mercek altına alan ekipler, arılara verilen şerbetten, canlı ve ölü arılardan alınan numuneler aldı. Numuneler daha sonra tahlil için Bornova Veteriner Kontrol Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’ne gönderildi.

50 BİN LİRA DEĞERİNDEKİ 103 KOVAN TELEF OLDU

35 yıldır arıcılık yaparak geçimini sağladığını ifade eden 47 yaşındaki Çoban,  daha önce bu şekilde toplu arı ölümleriyle hiç karılaşmadığını söyledi.

İlk defa böyle bir olayla karşılaştığını dile getiren Çoban, “Yıllardır ailemin geçimini arıcılıkla sağlıyorum. Toplam 450 adet kovanımın bulunduğu alanda, bazı kovanlarda arı ölümleri gerçekleştiğini gördüm. Jandarmaya ve İlçe Tarım'a haber verdim ve yapılan incelemede, 103 kovanda arılarımın tamamıyla öldüğü tespit edildi. Yaklaşık 50 bin lira zararım var. Yetkililerden isteğim bu arı ölümlerinin sebebinin belirlenmesi ve bir daha yaşanmaması için önlem alınmasıdır.” dedi.
 

Kaynak: Günaydın Milas